Také psí ucho má svoji charakteristickou „vůni“. Pokud si ji majitel dokáže zapamatovat, tak v případě budoucích potíží snáze pozná odlišný zápach při zánětu vnějšího zvukovodu.
U malých štěňat se ušní boltce jenom prohlíží, a pokud to není nutné, nijak se nečistí. V uchu je totiž nastolena určitá mikrobiální rovnováha a až jejím narušením vzniká zánět. Též určité množství ušního mazu je v pořádku a není třeba ho proto odstraňovat.
Pozor na vodu v uších
Tím, co obvykle zahájí potíže s ušními záněty, je koupel. Pes se smí koupat v šamponu nejdříve ve věku šesti měsíců. Před koupelí je vhodné ušní boltce vycpat smotkem vaty, a i přesto je nutné dávat si pozor a chránit je před proudem tekoucí vody.
Po koupání vatu odstraňte a ušní boltce jemně vytřete dosucha vatou na prstu.
Zbytek vody ve spodní části zvukovodu totiž vytváří příznivé prostředí pro rozmnožení patogenních mikroorganismů, dochází k narušení přirozené rovnováhy a to je příčina vzniku zánětu vnějšího zvukovodu.
Příznaky infekce
Mezi nejčastější příznaky zánětu patří časté škrábání uší, hnědý, nažloutlý nebo krvavý výtok z uší, zápach, zarudnutí, opuchání, strupy, ztráta srsti kolem uší, otírání uší o podlahu či nábytek, naklánění hlavy a časté oklepávání, ztráta rovnováhy či chůze v kruzích.
Jakmile zaznamenáte jakýkoli z těchto příznaků, neotálejte s návštěvou veterináře. Neléčené infekce totiž mohou vést až ke ztrátě sluchu či trvalému poškození motoriky a narušení rovnováhy.
Pravidelné kontroly
Jednou týdně je dobré uši svého psa důkladně prohlédnout a ověřit si, že jsou čisté, nezapáchají a nemají v sobě žádné povrchové ranky způsobené častým škrábáním.
Pokud jsou uši špinavé, posaďte si pejska k sobě a jemně mu ucho odklopte, abyste do něj měli snadnější přístup. Opatrně je vytřete kusem gázy či ubrouskem navlhčeným čistícím roztokem.
Domácí léčba
V případě začínajícího mírného zánětu je možné léčbu zahájit nasazením tzv. čistících ušních kapek, které obsahují dezinfekční složku a koupíte je v obchodech se zvířecími potřebami.
Tyto kapky jsou ideální i pro běžnou „údržbu“ uší, pokud se jedná o zvíře s opakujícími se záněty, může majitel jednou až dvakrát týdně podle návodu zvukovod vykapat.
Pozor na roztoče
Dalšími přirozenými nepřáteli zdravých uší jsou zákeřní roztoči způsobující ušní svrab. Typickým projevem svrabu je silná svědivost. Pes si permanentně škrábe uši a třepe hlavou.
Vnější zvukovod může projevovat známky silného zarudnutí a otoku, kvůli škrábání může docházet dokonce k jeho poranění. Svědění se může rozšířit i do oblasti tváří. Většinou, ale ne vždy, jsou roztočem zasaženy obě uši. Diagnózu s jistotou může určit jen veterinář po důkladném vyšetření.