Závěry odborníků jsou nemilosrdné. Délka života se sice prodlužuje, zároveň ale vzrůstá počet lidí, potýkajících se s demencí, Parkinsonovou chorobou nebo Alzheimerem.
Ale i proti těmto děsivým onemocněním je možné bojovat. Podívejte se s námi, čemu byste se měli vyhýbat, abyste udrželi mysl zdravou.
1. Já to vím nejlépe
Jistě, čím víc toho máte odžito, tím více máte zkušeností. Není nic špatného na tom, když je chcete předat dále. Ale pokud se přistihnete při tom, že neustále všechny poučujete a jste přesvědčení, že pravdu máte jenom vy sami, měli byste zpozornět.
Kvůli takovému přístupu se ochuzujete o nové informace, které udržují vaši mysl v kondici, a také se připravujete o mezilidské kontakty. Obojí je značně škodlivé a omezující.
2. Hlavní je pevný řád
Každý den vstanete v sedm, nasnídáte se, pak jdete nakoupit do dvou obchodů, kam chodíte už celá dlouhá léta. Oběd je vždy ve dvanáct, od tří se díváte na seriál…
Rutina je sice někdy prospěšná, ale když se vaše dny podobají jako vejce vejci, vaše mysl začne brzo ochabovat. Přesto, že se vám to může zdát těžké, pokuste se zbavit stereotypu.
Objevujte nové obchody, nová jídla, choďte procházky na různá místa a vneste do vašeho života trochu „anarchie“. Stanete se otevřenějšími a lépe budete snášet změny.
3. To všechno dávno odnesl čas!
Studovali jste? Měli jste v minulosti nějakého koníčka? A už se tomu, co vás bavilo nevěnujete, protože si na to připadáte staří? Nové znalosti a dovednosti můžete získat, i když je vám sto let.
Neulpívejte však na povrchu. Najděte doma staré učebnice a odborné časopisy a v knihovně si půjčte nové knihy, vztahující se k tomu, co vás zajímá.
Pusťte se do studia, jako když vám bylo dvacet. Že vám to nejde tak snadno? Nic se neděje. Čím déle se budete učit, tím snazší to pro vás bude. Mozek se totiž chová jako svaly. Když mu dopřejete trénink.
4. Odpočinek je na prvním místě
Bolí vás klouby, hůř vidíte a slyšíte, znatelně klesá i vaše motorická zručnost. Pro velké množství lidí jsou to pádné důvody, proč věno-vat více času odpočinku a vyhýbat se pro ně fyzicky náročnějším činnostem.
S takovou můžete ovšem za patnáct, dvacet let skončit tak, že budete jenom sedět u okna a pozorovat míjející čas, což mysl doslova ubíjí.
I když vás trápí rozličné zdravotní obtíže, neměli byste vymýšlet, co všechno kvůli tomu nemůžete. Naopak, zkoušejte, co všechno v rámci svých možností ještě hravě dokážete. Možná tím budete dost překvapeni.
5. Staří přátelé, dobří přátelé
Nikdo rozhodně netvrdí, že v rámci zachování duševní svěžesti byste měli každé dva roky obměnit všechny svoje přátele. Na druhou stranu, pokud se stále stýkáte pouze se čtyřmi nebo pěti stejnými lidmi, ocitáte se ve slepé uličce.
Vše se opakuje, nedozvíte se od nich nic moc nového, těžko vás něčím překvapí. Při seznamování s novými lidmi se nedržte jen své věkové skupiny. Naopak,čím víc mladých lidí budete kolem sebe mít, tím víc omládnete.