Chránit si zdraví dodržováním hygienických zásad je základní prevencí přenosu infekčních onemocnění, což v dnešní době platí stále víc.
S podzimem se zvyšuje nejen počet případů nákazy kornoavirem, ale začíná také období dalších respiračních nemocí, které jsou přenosné vzduchem, jako je například neméně nebezpečná chřipka či „obyčejné“ nachlazení.
A stále platí, že základem prevence jakéhokoliv akutního respiračního onemocnění je dodržování hygienických pravidel.
Jakou dezinfekci?
Samozřejmostí by mělo být časté a důkladné mytí rukou mýdlem a tekoucí teplou vodou. Za současné situace je vhodné použít také nějaký dezinfekční přípravek na ruce, ať už tekutý, či gelový, který zneškodní velkou část cizorodých mikroorganismů.
Ne všechny přípravky jsou ale účinné v případě virů, některé působí pouze na bakterie. Pokud si nevíte rady, jaký dezinfekční prostředek by byl pro vás nejvhodnější, můžete se poradit i s lékárníkem.
A co roušky?
Součástí prevence přenosu respiračních onemocnění je i nošení vhodných ochranných pomůcek (roušek a respirátorů), zakrývajících ústa i nos. I o tyto pomůcky je potřeba se řádně starat.
Klasická ústenka ztrácí svoji funkci, jakmile je vlhká, pak je třeba ji vyměnit za novou.
Bavlněné látkové roušky můžete použít vícekrát, ale když navlhne, je potřeba ji sterilizovat při 90 °C po dobu 10 minut a po uschnutí z obou stran přežehlit napařovací žehličkou. U nanoroušek a respirátorů se řiďte pokyny výrobce.