Přezdívá se mu nelítostný zabiják a terorista cév. Nenápadně ničí náš organismus, a když ho nezastavíme, může to mít fatální následky. Jak mu předcházet a co dělat, když už vás postihne?
Kdybychom chtěli komplikovaný problém vzniku a vývinu krevního tlaku zachytit v jedné větě, pravděpodobně by zněla: Každý má takový tlak, jaký si zaslouží. Nepatří sem pouze geneticky předurčení lidé, kteří svůj tlak životním stylem neovlivní, ostatní ano.
Nenápadný kat
Zpočátku nemusíte mít žádné příznaky, které by ukazovaly na to, že něco není v pořádku. I člověk s vyššími hodnotami krevního tlaku se může cítit dobře, protože jak jsou cévy ještě pružné, komplikace se neobjeví.
Základem úspěšné léčby je však včasné odhalení, proto je důležité, abyste pravidelně navštěvovala lékaře a znala hodnoty svého krevního tlaku.
Hypertenze totiž může způsobit vážné zdravotní komplikace, které mohou vést k trvalé invaliditě nebo přímo ke smrti. Ateroskleróza, cévní onemocnění mozku, srdeční selhání patří mezi ty nejzávažnější.
Nelžete si
Hypertenze dnes postihuje téměř polovinu dospělých a na rozdíl od minulosti postihuje i mladé lidi. Přesto mnozí o své nebezpečné nemoci nevědí, anebo možná tuší, že se něco děje, ale nic s tím nedělají.
Vysoký tlak se ovšem sám od sebe nesníží. Bez změny životosprávy a léčby se stav naopak ještě zhorší. Dobře si proto rozmyslete, zda není lepší se objednat k lékaři a nechat si tlak zjistit. Kdy zpozornět? Když vás častěji bolí hlava, jste unavení, máte otoky končetin.
(Ne)správná hodnota
Krevní tlak se vyměřuje ve dvou hodnotách. Horní číslo znázorňuje tlak, kdy se srdce stahuje ze srdce do tepen, a spodní hodnota znázorňuje tlak, při kterém se srdce uvolňuje.
Hodnoty těchto čísel u zdravého dospělého člověka (normální tlak či ideální tlak) se pohybují kolem 120/80, v některých případech mohou být i nižší.
O vysokém krevním tlaku můžeme hovořit, pokud má člověk hodnoty vyšší než 140/90, zjištěných alespoň při dvou rozličných měřeních.
Sezení, sůl, obezita
Velký podíl na vzniku hypertenze mají zdánlivé maličkosti: sedavý způsob života, málo pohybu, stres, přejídání se, obezita, nadměrné solení, alkohol, kouření.
Za nejrizikovější faktor přitom odborníci považují právě nadváhu a sůl. Hlavním udržovacím faktorem je pak stres. Pokud vás tedy vysoký krevní tlak trápí, měla byste začít u své životosprávy, a to zařazením hořčíku a vápníku do svého jídelníčku.
Naopak vynechte sůl a mastná jídla. Nezbytností je také omezení kouření, alkoholu a nezapomeňte do svého života zařadit pohyb.
Velmi pozitivně na tělo působí dynamické zátěžové sporty, například společenský tanec, jízda na kole, golf, běh, turistika, procházky, cvičení typu pilates a jógy.
Léčit se je nutné
Pokud vás vysoký krevní tlak už trápí, je třeba striktně dodržovat všechna doporučení lékaře a pravidelně užívat předepsané léky. Už vynechání jedné dávky léků může způsobit prudké zvýšení tlaku v krvi.