Říkáte si, že návštěvy gynekologa už jsou ve vašem věku zbytečné? Pak podceňujete riziko onemocnění rakovinou děložního čípku.
Týká se to každé z nás
Rakovina děložního čípku je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Přesto je jen v naší zemi každoročně zjištěno u 800 žen, z nichž asi 360 nemoci podlehne. Proč tomu tak je?
U nás je stále velmi nízká proočkovanost proti lidskému papilomaviru, který toto onemocnění způsobuje. Očkování se sice týká mladších ročníků, ale všechny ostatní ženy by měly alespoň jednou ročně absolvovat test na přítomnost papilomaviru.
Čas hraje zásadní roli
Bohužel u nás na každoroční preventivní vyšetření u gynekologa dochází jen 30 % žen ve věku nad 55 let a s rostoucím věkem je jich ještě méně. Zejména u žen starších 60 let se tak nedaří onemocnění diagnostikovat ve stadiu, kdy je ještě vyléčitelné.
Test se provádí stěrem a dokáže spolehlivě odhalit už takzvané předrakovinové změny na čípku. Nemoc se dlouhou dobu většinou neprojevuje žádnými příznaky, a pak už je mnohdy na léčbu příliš pozdě. Přitom právě včas nasazená léčba je nejjednodušší a také nejúspěšnější.