Je konec léta, čas grilování a procházek v přírodě. Ty vám ale často překazí bolestivé štípance od hmyzu. Jak se s nimi vypořádat bez medikamentů vám poradíme v našem seriálu.
Cibule nikdy nezklame
Cibule kuchyňská patří k nejstarším přírodním lékům. Protože její šťáva snižuje otok po bodnutí hmyzem a mírní svědění, měl by se na postižené místo co nejdříve přiložit plátek cibule, a to alespoň na čtvrt hodiny.
Na štípance platí aloe
Aloe vera má hojivý a antibakteriální účinek a je přirozeným chladivým a protizánětlivým prostředkem. Sice u nás neroste, můžete si ji však vypěstovat v pohodlí domova. Poraněné místo potírejte sliznatou dužinou listu.
Gel v ní obsažený totiž obsahuje okolo 75 léčivých látek. Při aplikaci na zraněná místa působí mírně anesteticky a ulevuje od svědění, otoků a bolesti.
Šťáva z jitrocele mírní otoky
Jitrocel kopinnatý sloužil už ve středověku jako spolehlivý prostředek k hojení ran. Čerstvá šťáva z rozmačkaných listů jitrocele je vhodná k ošetření otoků po bodnutí hmyzem. List rozmělněte mezi prsty a štípanec jím pak potřete. Uvidíte, že se vám brzy uleví.