Zorničky očí jednoznačně ukazují, co právě cítíme, na co zrovna teď myslíme a jak se v nejbližších minutách zachováme. Když se partnera zeptáte na počasí, s jeho zorničkami to vůbec nic neudělá.
Ale zeptejte se, jak hrála Slavie, a uvidíte, co to s jeho pohledem udělá. Panenky se okamžitě zvětší (v případě výhry) a oči se mu přímo rozsvítí. Při naštvání či znechucení se zase naopak prudce zužují.
Hlas prozradí lháře
Není důležité to, co říkáte, ale to, jak to říkáte. Rozechvění signalizuje nervozitu, strach a nejistotu. Zvýšení hlasu zase vztek, někdy také útok, který je často obranným mechanismem.
Nenechte se ovlivnit slovy, ale poslouchejte, co se ukrývá za jejich obsahem. Zkuste si říct: Láska!
Umění zeptat se
Všimla jste si, jak málo lidí se umí ptát? Často si vystačí s otázkou: Jak se máš? A dál už nic. Žádné doplňující otázky a zájem o druhého. Přitom ptát se je pořád ještě nejlepší způsob, jak druhého poznat, porozumět mu a vcítit se do něj.
Čím víc se ptáte, tím lépe poznáváte. Dokonce bez ohledu na to, co nám druhý povídá.
Sledujte řeč těla
Základ komunikace tvoří řeč těla, mimika a výraz v obličeji a gesta. Bojovně vysunutá brada ukazuje na agresivitu, zrychlený dech zase na rozrušení a nervozitu, povolená ramena na malé sebevědomí, překřížené ruce a nohy na obranný postoj.
Když se k vám někdo naklání, jste mu příjemná, když se od vás odtahuje, něco mu vadí. Když kopíruje vaše gesta, jede s vámi na stejné vlně.