nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Rozhodnutí, kterému ze synů dát ledvinu, bylo to nejtěžší v mém životě
Rozhodnutí, kterému ze synů dát ledvinu, bylo to nejtěžší v mém životě

Když se přišlo na to, že naše dvojčata trpí dědičnou nemocí, celý život se nám obrátil vzhůru nohama. To horší ale mělo teprve přijít.

Za těch několik dnů jsem zestárla o pár let. Nic není horšího, když matka vidí, že její děti jsou v ohrožení, ale nemůže pomoci oběma. Přesto se v nejvyšší nouzi stal zázrak – a moje modlitby byly vyslyšeny.

U nás v rodině se dvojčata vyskytují často. A tak když jsem přišla do jiného stavu, ani mě moc nepřekvapilo, když mi doktor ke konci třetího měsíce na ultrazvuku řekl: „Ááá, tady vidím jedno srdíčko a hned vedle druhé.

Budou to dvojčátka, maminko!“ Možná čekal udivenou nebo zděšenou reakci, ale já se jen usmála a řekla jsem mu, že to v mém případě není nic zvláštního. Já sama jsem sice jedináček, ale v mém příbuzenstvu se to dvojčaty jen hemží. A tak jsme začali chystat dvojitou výbavičku.

Na děti jsme se moc těšili

Těhotenství probíhalo celkem v pořádku, docela jsem si ho užívala. Počáteční ranní nevolnosti netrvaly moc dlouho a pak už vše pokračovalo takřka bez problémů, i když jsem byla brána jako riziková.

Ale jak už jsem napsala, u nás v rodině to zvládly všechny ženy, takže jsem nějaké velké obavy neměla.

Jak se blížil termín porodu, bylo to už náročnější, hůř se mi dýchalo, přibrala jsem přes dvacet kilo, valila jsem se a připadala si jako nemotorná slonice. Také mě přijali na rizikové oddělení porodnice dřív, prý je to obvyklý postup.

Tam jsem strávila poslední týdny těhotenství, ale to už jsem se hrozně nudila a nemohla se dočkat, až děti přijdou na svět. A to se mi nakonec také splnilo.

Dvojčata se sice narodila císařským řezem, což v případě dvojčat také není nic neobvyklého, ale došlo k tomu v termínu a byli to krásní a hlavně zdraví kluci.

Jména už jsme měli s manželem pro všechny případy dávno připravená, a tak jsme si po pár dnech odváželi domů Alberta a Adama. A začal kolotoč.

Všechno u nás bylo dvakrát, od plínek, později i lahviček až po hračky. První rok byl hodně náročný, ale naučili jsme se vše si dobře naplánovat a rozvrhnout, takže nakonec jsme to všechno zvládli.

Když se mě kamarádky ptaly, jak moc je to s dvojčaty náročné, s úsměvem jsem jim odpovídala, že to mám alespoň „z jedné vody načisto“.

Zdrcující zjištění

Kluci nám dělali radost, vyvíjeli se dobře, a ani první pravidelné kontroly u dětské lékařky nic zvláštního neodhalily. Bertík i Adámek jsou jednovaječná dvojčata, prakticky k nerozeznání, a odmalička mezi nimi bylo silné pouto.

Když povyrostli, báječně si při hrách rozuměli a jeden bez druhého by snad nedal ani ránu.

Žili jsme si prostě spokojený rodinný život a nikoho nenapadlo, že by se to mohlo tak dramaticky změnit. Jenže záhy k tomu přesto došlo.

Kluci najednou začali být unavení, občas si stěžovali na bolavá záda, někdy bříško, a i když se jinak zdáli v pořádku, okamžitě jsme jeli k lékařce. Ta však žádnou akutní příčinu nezjistila.

Přesto se jí to moc nezdálo, a tak nás raději poslala na podrobnější vyšetření do nemocnice.

Tam dvojčata prošla mnoha různými testy a na jejich konci jsme si vyslechli šokující verdikt: oba chlapci trpí vzácným onemocněním ledvin. Řekli nám, že prý máme štěstí, že se na to přišlo tak brzy, protože většinou se tahle nemoc v dětství moc neprojevuje.

Onemocní je dědičné, a i když my s manželem jsme v pořádku, její původ tkví někde v předešlých generacích.

S velkými obavami jsem se zeptala, co to pro naše děti znamená.

Lékař nám řekl, že nemoc se bohužel vyléčit nedá, lze ji zatím jen sledovat a léčit pouze její projevy a komplikace, které mohou nastat, jako jsou například infekce močových cest či zvýšený krevní tlak.

Bohužel je tu ale velké riziko, že časem může dojít k chronickému selhání ledvin.

To by pak znamenalo, že kluci budou muset pravidelně docházet na dialýzu, případně absolvovat transplantaci ledviny. Nevěřila jsem svým uším. Jak to, že se na to nepřišlo už v těhotenství, když je nemoc dědičná? A co to bude za život, který na mé kloučky čeká?

Málem sjem se zhroutila, ale musela jsem to přijmout jako sice hrozný, ale fakt.

Stav synů se zhoršoval

Ale život musel jít dál. Kluci rostli a stav jejich ledvin se bohužel přesně, jak řekl doktor, postupně zhoršoval. Když oslavili patnácté narozeniny, byli na tom už tak, že museli začít docházet třikrát týdně na dialýzu.

Byli ale docela rozumní, věděli, že bez toho to nejde a vzájemně se podporovali. Byli hrozně stateční.

Oni i já s manželem jsme si za ta léta už celkem zvykli, že musejí mít úplně jiný režim než ostatní děti. S nutností dialýzy to však bylo ještě náročnější. Život se nám scvrkl na dny mezi nemocnicí a v nemocnici.

Jednoho dne nám doktor sdělil, že by bylo lepší začít uvažovat o transplantaci, kdyby se našel vhodný dárce. Pak by nemuseli docházet tak často do nemocnice a jejich život by byl o něco jednodušší.

Upozornil nás ale také, že to není zcela bez rizika a i v případě, že operace dopadne dobře, budou muset brát léky. Okamžitě jsem se zeptala, jestli můžeme být dárci my s manželem.

On se trochu usmál a řekl, že tak jednoduché to není – ne vždy musí být v rodině taková shoda, aby mohlo k zákroku dojít. Ale že nás samozřejmě pošle na vyšetření, které to zjistí, a zároveň oba syny pro jistotu zapíše na čekací listinu. Já i manžel jsme tedy testy absolvovali a pak už netrpělivě čekali na výsledky.

Nejhorší dny

Když výsledky přišly, seděli jsme v ordinaci doktora jako na trní a čekali, co nám řekne. Bylo to trochu zklamání, dozvěděli jsme se, že u manžela shoda bohužel není, ale já jako vhodný dárce přicházím v úvahu.

Nejdřív jsem pocítila obrovskou radost – zachráním své děti! Jenže vzápětí mi to došlo: mohu přece věnovat jen jednu ledvinu. Ale kterému z nich? Miluju je přece oba stejně! Doktor mi řekl, ať si to zatím v klidu doma promyslíme a stavíme se za dva dny. Odcházela jsem v šoku a jako v mrákotách.

Hlavou mi vířily chaotické myšlenky rychlostí blesku. Tohle přece nejde! Jak si mám vybrat jednoho? A pokud si vyberu, co když syn, kterému ledvinu nedám, zemře? Připadala jsem si jako v románu Sophiina volba.

Proplakala jsem celou noc, a pořád jsem na nic nemohla přijít. Opravdu si musím vybrat já? Vždyť to není možné!

Oba syny mám stejně ráda, ani jednomu z nich to nemůžu udělat. Ačkoliv nejsem nábožensky založená, modlila jsem se, aby mi někdo, kdokoli, pomohl.

Říká se, že ráno je moudřejší večera, ale já byla ráno skoro na pokraji duševních sil a na žádné řešení jsem stejně nepřišla.

Manžel se snažil mě utěšovat, ale on byl na tom podobně – i jemu bylo jasné, co asi prožívám, a na žádné řešení téhle patové situace taky nemohl přijít. Byly to snad nejhorší dva dny v mém životě.

Zázraky se někdy dějí

Další den jsme jeli do nemocnice, aniž bychom dospěli k nějakému řešení. Nakonec jsem si usmyslela, že tohle rozhodnutí já prostě nemohu udělat. Budu se muset pokusit přimět doktora, aby to udělal za mě.

Konec konců je to odborník, pochopí to a jistě si s tím poradí lépe, zvlášť když v jeho případě „odpadá“ emocionální a citová stránka věci.

Navíc on jediný je schopný posoudit stav našich synů, třeba je na tom jeden z nich aspoň o trošičku lépe. I tak mi ale nebylo dobře. Sice to rozhodnutí nebudu muset dělat já, ale to na výsledku věci vůbec nic nezmění.

Jeden z mých milovaných synů může i tak zemřít, pokud se nenajde nějaký jiný vhodný dárce.

Věděla jsem, že někdy to trvá celá dlouhá léta, než se objeví vhodný orgán, který by tělo přijalo. Moji synové jsou sice ještě mladí, ale jejich stav je už natolik vážný, že čas hraje proti nim. Doktor nás ale přivítal s úsměvem.

Stal se zázrak – takhle rychle se prý v jeho kariéře vhodný dárce ještě nenašel. Moje modlitby asi byly vyslyšeny… A tak nakonec má jeden ze synů moji ledvinu a druhý od neznámého dárce. Nechtěla jsem ani vědět, který má tu moji. Na tom přece nezáleží. Hlavně že se je oba podařilo zachránit!

Miroslava (46), Praha

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
sdílejte článek
Související články
Každý den zvonila u mých dveří a stále si jen na něco stěžovala. Nenašla jsem odvahu ji vyhnat. Nakonec mi pomohl osud sám. Po rozvodu jsem zůstala několik let sama s dětmi, a to člověk potřebuje nějakou spřízněnou duši. Do dvou měsíců jsem potkala několik svobodných maminek, které se potýkaly s podobnými problémy. Nakonec jsme se začaly scházet v jedné nadaci, […]
Nikdy jsem si nemyslela, že ve stáří budu trávit čas na dětském hřišti. Když mi bylo padesát, připadala jsem si ještě celkem mladá. Chodila jsem do práce, starala jsem se o domácnost, o manžela, o děti. V pětašedesáti letech už bylo všechno úplně jinak. V kalendáři jsem neměla pracovní poznámky, ale data plánovaných návštěv u […]
Po týdnech rezignace jsem se začala bouřit proti osudu. Nikdy jsem nepatřila k typům žen, které s přibývajícím věkem stále více chodí po doktorech. Brala jsem  to tak, jak jsem se cítila – a cítila jsem se vždy dobře. Práce v účetní firmě mě sice občas unavovala. Měla jsem ale pocit, že když ji zvládám, […]
Všechno jsem sestře obětovala. Když se jí narodila dcera Martinka, odešla jsem z práce, abych s výchovou neteře pomohla. Ale kde je vděk? Rodiče nám zemřeli při autonehodě. Mně bylo tehdy třináct a sestře Jitce jen sedm. Vychovávala nás babička, ta ale zemřela, když mi bylo devatenáct. O svou mladší sestřičku jsem se tedy musela starat já, a myslím, že kvůli […]
reklama
Partnerské vztahy
Chtělo to odvahu, ale zvládla jsem to
Mladí kolegové mě začali přehlížet a posmívat se mi. Dlouho jsem mlčela, ale jednoho dne jsem si řekla dost. To rozhodnutí mi změnilo život. Celý život jsem dělala svou práci poctivě a s láskou. Když mi bylo šedesát, cítila jsem se pořád plná sil a odhodlání. Měla jsem za sebou desítky let praxe, vychovala jsem tři děti, a i když […]
Jak si přitáhnout správného muže?
Když chcete s něčím pomoci, musíte si o to umět říct. A když po něčem opravdu toužíte, nestyďte se to vyslovit sebejistě, a tedy pěkně nahlas. Jste už dlouho po rozvodu či rozchodu a nemůžete najít toho pravého? Pláčete nad svým údělem a rozčilujete se, že chlapi jsou k ničemu? Zkuste si dát ruku na srdce a položit sama sobě […]
Žárlím a ničím sama sebe!
Žárlíme, i když víme, že je to výraz slabosti a nezdravého lpění na partnerovi. Jenže si nemůžeme pomoci. Víte, kde je zdravá hranice? A jak z toho bludného kruhu ven? Navzdory jisté citové otupělosti či vyprahlosti se i ve zralém věku může rozhořet hotová citová bouře a láska pak může být opravdu slepá. Na co si dejte pozor? Sledujte, jak se partner chová ve vypjatých […]
Kamarádky v dobrém i zlém
Někdy si lidé projdou bouřkou, aby mohli najít opravdové přátelství. Můj příběh ukazuje, že i z těch, kteří nám kdysi ubližovali, se mohou stát ti nejbližší, přátelé na celý život. Když se řekne „nejlepší kamarádka“, vybaví se mi Hanka. Dnes bych za ni dýchala, ale bývaly doby, kdy jsem ji v duchu proklínala. Nebudu vám lhát, byly časy, […]
Cestování
Madeira je zelený ráj
Díky zdejší fascinující přírodě a příjemnému podnebí dostala Madeira přezdívku Ostrov věčného jara. Vane tu osvěžující větřík z Atlantického oceánu, a proto je to skvělý tip hlavně pro ty, kteří nesnášejí úmorná vedra. Malý ostrov v Atlantském oceánu patřící Portugalsku vás okouzlí svou nádhernou, divokou přírodou i krásnými dlouhými plážemi. Specialitou Madeiry jsou tzv. lávové bazény, které jsou velmi oblíbené. […]
Jantarová perla Baltu, Rujána
Pouhých šest set kilometrů, a jste u moře. Navíc se tu na mnoha místech nebudete mačkat s desítkami dalších turistů. Na své si na ostrově Rujána přijdou všichni, kdo nemají v lásce úmorná vedra. Německý ostrov Rujána nabízí zajímavé podmínky pro letní dovolenou. Je velmi dobře dostupný. Minimálně zauvažovat o něm by měl každý, kdo […]
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců, […]
Naše krásné vodopády
Víte, kolik nádherných vodopádů v naší zemi máme? Skrývají se v tajemných lesích a skalách. Procházka k nim udělá radost vašemu tělu a budou to hlavně plíce, které vám poděkují nejvíce. V blízkosti vodopádů se totiž dobře dýchá. Uhranou vás čertova oka Překrásný Mumlavský vodopád je jeden z nejmohutnějších u nás. Najdete ho 2 km od Harrachova, na říčce Mumlavě. Největší zajímavostí zde […]
Krása a zdraví
Jak zkrotit pocení
Pocení je normální. Ale když vás horký den promění ve vodní fontánu, je čas zasáhnout. Nadměrné pocení neboli hyperhidróza se dá zmírnit a my víme, jak na to. Pocení je součástí přirozeného chlazení těla, ale když se z něj stane každodenní stres a nejlepším přítelem jsou náhradní trička v batohu, začíná jít o víc než jen estetický problém. Hyperhidróza postihuje přibližně 2–3 % […]
Projezte se v létě ke šťavnaté pleti bez jediné chybičky
Většina z nás věnuje velkou pozornost výběru kosmetiky. Hýčkáme se výživnými krémy a detoxikačními maskami. Ruku v ruce s péčí o pokožku by ale mělo jít i naše stravování. Na co v létě vsadit, aby byla vaše pleť dokonalá? Jíte-li výhradně polotovary, okrádáte svou pokožku o důležité živiny a ona vám dá svou nelibost řádně najevo. Jaký je tedy ideální jídelníček pro vaši pleť? […]
Lehké líčení do parných letních dnů
Že letní pařáky a líčidla nejdou dohromady? Jde to, ale musí se na věc jít chytře. Správný výběr i množství! Asi každá z nás ví, jaké to je, když se pod horkými slunečními paprsky roztéká předtím tak pečlivě nanesený make-up i řasenka. Nic příjemného. Jak tedy zůstat krásná a upravená i v horkých letních měsících? Nejvíc nám pleť […]
Chcete žít do sta let? Vylaďte si jídelníček!
Také byste si přála žít věčně? Existují způsoby, jak si život prodloužit a udržovat se ve skvělé kondici. Patří k nim i některé potraviny. Co přidat do jídelníčku? Většina z nás si přeje žít ve zdraví co nejdéle. Elixír mládí však bohužel nikdo nenabízí. Určitý podíl na tom, jak dlouho budete žít, má dědičnost. Zbytek ovlivňuje životní […]
Magický svět
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli.    Domácí magie je dnes  často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už […]
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné […]
Stačilo změnit barvy a jsem zase zdravá
Barvy, jimiž jsem se obklopovala, mi braly energii a ničily zdraví. Odvážná změna mě zbavila všech problémů. Nebyla to černá ani bílá, jak by se mohlo zdát, já měla slabost pro tyrkysově modrou a žlutozelenou. Jakmile jsem tyto odstíny viděla, hned se mi zlepšila nálada. K nim jsem později přiřadila blankytně modrou a lila. Obklopená těmito barvami jsem […]
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
Nikdy jsem netušila, že mám talent na věštění. Jednou jsem ale zírala na dno svého šálku čaje a lístky mi prozradily budoucnost. Zdálo se, že to bude den jako každý jiný. Hleděla jsem z okna a nadávala na počasí. Pršelo už druhý den. Popíjela jsem šálek čaje z konvičky, která patřila k mým oblíbeným. Ten čaj jsem si přivezla ze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz