Bronzer je skvělá věc – pleti dodá zdravější barvu, vytvoří opálený vzhled, opticky vylepší kontury obličeje… Musí se to s ním ale umět.
Když to neuděláte správně, může být výsledkem nepřirozeně oranžový obličej nebo může vypadat „špinavě“. Pracovat s bronzerem naštěstí není tak složité, jak by se mohlo zdát.
Správný výběr odstínu
Ten nejlepší odstín pro vás závisí především na přirozeném odstínu vaší pleti a také na tom, jak velkou proměnu si přejete. Bronzer by měl být obecně jen asi o dva odstíny tmavší, než je vaše pokožka.
Vyzkoušejte si nejdřív trochu na tváři a podívejte se, zda vám obličej barevně prohřeje, aniž by vypadal příliš uměle.
Máte-li hodně světlou pleť, poříďte si bronzer v medové, růžové nebo broskvové barvě, střednímu odstínu sluší bronzer s růžovými nebo nazlátlými podtóny a tmavá pleť bude vypadat nejlépe s bronzerem jantarové barvy.
Můžete si také koupit bronzery dva, světlejší na zimní období a tmavší na léto. Nejčastěji jsou bronzery k dostání v podobě kompaktního pudru, ale můžete si zvolit i ve formě tónovacích perel, krémové, jako gel nebo ve spreji.
Pudrové se lépe nanášejí a jsou vhodný pro mastnější pleť, krémové oceníte, máte-li pleť sušší.
Jak ho nanášet?
Při aplikaci bronzeru pamatujte na to, že méně je více. Pokud nanesete příliš silnou vrstvu, zbytečně zdůrazníte vrásky a další nedokonalosti pleti. Bronzery, které nejsou ve formě pudru, nanášejte vždy na krém či make-up, ne na už zapudrovanou tvář.
Krémové a gelové bronzery aplikujte pomocí čistých prstů nebo houbičkou a pořádně je zapracujte do vybraných partií. Na pudrový si pořiďte široký štětec s kulatou špičkou. Začněte nanesením make-upu a korektoru jako obvykle. Make-up vyhladí pleť a korektor zakryje nedostatky.
Pak lehce a rovnoměrně zakružte štětcem v bronzeru a přebytek oklepejte o stranu nádobky. Nanášejte ho lehkými, rovnoměrnými tahy, nejdřív raději méně a postupně stínujte. Bronzer na místa, která přirozeně na sluníčku ztmavnou.
Začněte na vrcholu čela, pokračujte na lícní kosti a pak dolů po linii čelisti. Nanesený bronzer by měl mít na každé polovině obličeje tvar číslice 3. Nezapomeňte na hřbet nosu – bronzer aplikujte odshora dolů.
Poté zkontrolujte, jak bronzer vypadá na denním světle. Měl by působit přirozeně. Pokud jste ho nanesli příliš, lehce ho rozetřete do ztracena vatovým tamponkem a přepudrujte trochu běžného pudru.
Trochu bronzeru můžete také nanést na dekolt, klíční kosti a ramena, případně i ušní boltce. Tyto partie bývají světlejší než dokonale nalíčený obličej, a kontrast mezi nimi by pak působil příliš uměle.
Konturování bronzerem
Bronzery se skvěle hodí na optickou modelaci obličeje, tedy jeho konturování. S jeho pomocí zvýrazníte „utopená“ místa na tváři, zeštíhlíte kulatý obličej nebo vytvarujte nos. Aby líčení vypadalo přirozeně, rozetřete bronzer vždy do ztracena.
Použijte ho i pod bradu a na krk – tím docílíte i optického potlačení podbradku. Pro dokonalý výsledek můžete po nanesení bronzeru na místa, která chcete vypíchnout, použít také rozjasňovač.
Stačí ho trochu nanést na vrcholek lícních kostí, trošičku na hranu nosu, lehce pod obočí, případně nad horní ret. Pleť nebude působit příliš matně.
Dobré rady
Při nanášení bronzeru si dejte záležet, aby obě strany tváře byly nalíčené stejně.
Kosmetický štětec pravidelně čistěte, umyjte ho ve vodě s trochou vlasového kondicionéru.
Víte, že…
Levné bronzery bývají hrudkovité a na tváři mohou vypadat nerovnoměrně?
Bronzer můžete použít i jako oční stíny nebo po nanesení balzámu na rty?