V ložnici trávíme třetinu života. Jenže co když v ní nemůžete usnout a něco vás stále budí ze spaní? Víte, že s tím má velkou souvislost uspořádání ložnice? Přichází čas na změnu.
Poradíme vám skvělé rady na lepší spánek podle japonského učení feng-šuej.
VYČISTĚTE PROSTOR OD ZBYTEČNOSTÍ
Kvalitní spánek si žádá samozřejmě také kvalitní a čistý prostor, kde večer uleháte anabíráte sílu. Pokud je vaše ložnice plná nejrůznějších suvenýrů, z cest, předmětů a dekorací, na které se akorát práší, změňte to.
Příliš předmětů v prostoru, kde relaxujete, působí rušivě a neuspořádaně, a tak se nemůžete divit, že také špatně spíte.
Zkuste je proto vytřídit a zanechat si jen to nejnutnější minimum. Totéž platí i o všech dalších věcech, nejen těch ozdobných. Cokoli můžete, zastrčte do šuplíků nebo skříněk.
POŘIĎTE SI KVALITNÍ ZÁVĚSY
Člověk, který nemá se spánkem žádný problém, si klidně může libovat ve velkých oknech, kterým nic nestíní a do místnosti celou noc svítí pouliční lampy.
Jestliže se v noci neustále převalujete, sebemenší šramot vás okamžitě vzbudí nebo vám dlouho trvá, než zaberete, nekompromisně okna před spaním zatáhněte tlustými tmavými závěsy.
Nebude vás rušit světlo z ulice a atmosféra v ložnici bude působit útulněji, což ke spánku přímo svádí.
VYMĚŇTE KOBEREC A POLŠTÁŘKY
Jestliže spíte velmi lehkým spánkem a každý sebenepatrný zvuk, kdy zaslechnete třeba i kroky svého muže, jak v noci kráčí na toaletu, nebo jak na křeslo skočí vaše kočka, vás z něj vytrhne a způsobí, že pak hodiny zoufale zíráte do tmy a nemůžete znovu usnout, musíte zakročit.
Na podlahu si pořiďte tlustý plyšový koberec nebo aspoň běhoun před postel a své milované lůžko vybavte několika malými polštářky. Všechny tyto věci, včetně zmíněných světlo nepropouštějících závěsů, dobře tlumí hluk a další rušivé vjemy.
UMĚLÉ KVĚTINY ZAHOĎTE
Živé květiny do vaší ložnice, kde při spánku máte nabrat potřebnou sílu, rozhodně patří. Celkově vašemu spánku velmi prospívá, když jste obklopena živou přírodou.
I kdyby to měly být jen dvě květiny, umístěné poblíž okna. Umělé, ale i sušené květiny raději zahoďte, jsou to jen lapače prachu. To už je snad lepší mít je jen na fotografi i. Plasty vyměňte za dřevo či jiný přírodní materiál.
DEJTE PRYČ VŠE, CO SVÍTÍ
V ložnici by nemělo být nic, co má na sobě nějaké svítící kontrolky nebo co se může kdykoli uprostřed noci rozsvítit. Pryč tedy s veškerou elektronikou, od televize přes počítač či mobil. Vypínejte si na noc i wi-fi v telefonu.
Správně byste neměla potřebovat ani velkou lampu na čtení, protože v posteli byste měla jen spát nebo se milovat. A k tomu vám poslouží lampička s decentním světlem. Světlo v ložnici má být měkké a tlumené. A žluté, nikoli bílé.
ZVOLTE SPRÁVNOU TEPLOTU
Ideální pokojovou teplotou na spánek je 18 až 21 stupňů. Pokud zvlášť v horkých dnech máte v ložnici horko, pořiďte si větrák. Samozřejmě si pořiďte takový, který vydává co nejméně hluku, aby váš spánek nerušil.
Je dobré pořídit si také tu správnou peřinu na přikrytí. Ideální je mít letní a zimní variantu, protože v horku ani v chladu se dobře nevyspíte.
SYMETRIE POMÁHÁ HARMONII
Abyste mohla prožívat kvalitní spánek, kdy si vaše tělo i mysl opravdu odpočinou, rozhlédněte se kolem sebe. Všechno ve vaší ložnici by mělo být podle japonského učení feng- -šuej symetrické.
Obrázky nad postelí, závěsy, noční stolky lampičky, dekorace i květiny. Symetrie kolem vás totiž přispívá k celkové rovnováze. Nejen k té prostorové ve vašem pokoji, ale i k té vnitřní, která samozřejmě úzce souvisí s vaším vnějším prostředím.
ZVOLTE SPRÁVNÉ ODSTÍNY BAREV
I když se vám to na první pohled může zdát neútulné a máte ráda zářivé tóny, barvy v ložnici by měly být spíš chladné. Pokud si tedy nevystačíte s bílou, vybírejte raději z modrých, zelených nebo šedých tlumených odstínů.
Ty na rozdíl od červené nebo třeba žluté snižují krevní tlak, zklidňují dýchání a pomáhají k relaxaci. Ať už ale vyberete jakoukoli barvu, její odstín by vždy měl být vždy tlumený nebo pastelový, nikoli sytý a barevně výrazný.