Cítíte se ve vztahu s mužem jako chycená v pasti a nevíte, jak dál? Možná jste uvízla nechtěně v psychologickém trojúhelníku dramatu! Když si uvědomíte, jaká z jeho tří částí se týká vás, a rozhodnete se z této role vystoupit, uleví se vám!
V problematice mezilidských vztahů je známý trojúhelník dramatu, označovaný také za Trojúhelník vzájemné závislosti.
Model „Pronásledovatel – Oběť – Zachránce“ najdete v každé rodině a také skoro v každém kolektivu. Pevně vás spojuje vzájemně závislými pouty, omezuje vaši svobodu a radost ze života.
Jak to funguje?
Výstižný je příklad. Otec –dítě–matka. Otec – Pronásledovatel křičí na dítě. Dítě – Oběť pláče a Matka – Zachránce dítě utěšuje.
Role se ale mohou změnit.
Pronásledovatel může pocítit vinu a chtít zachraňovat svou oběť. Zachránce se může na oběť rozzlobit a stát se Pronásledovatelem. Oběť naopak může od Zachránce nabrat sil a obrátit se proti němu.
Bezmocná oběť
Obětem se zdá, že jsou před všemi příliš slabé a bezmocné. Hlavní otázka, kterou si musejí položit, zní: „Vážně se teď o sebe nedokážu postarat?“ A dobře se zamyslet nad správnou odpovědí ve věku, když je vám čtyřicet, nebo šedesát.
Pokud v životě hrajete roli oběti, jste přesvědčena o své naprosté bezmoci. Vaším hlavním problémem je neschopnost přijmout zodpovědnost za vlastní potřeby, vyslovit je a hledat jejich naplnění.
Oběť potřebuje někoho, kdo uhádne, co potřebuje. Pokud o něco Oběť dokáže požádat, neumí unést odmítnutí.
Pronásledovatelka
Pronásledovatel má výhrady k celému světu. Všechno a všichni jsou jiní, než mají být. Proto stále obviňuje a žádá, aby se ten druhý změnil. Našla jste se v této roli? Ptejte se: „Koho chci předělávat a ke komu mám výhrady?“
Proč potřebujete mít vše pod kontrolou? Nejspíš máte strach, aby se věci nevalily jako obrovská cívka, která vás na sebe namotá, a tak se ji zoufale snažíte zastavit!
Svět se bez vás nezboří, přežije. A Pronásledovatel to také přežije. Každý Pronásledovatel si tajně přeje, aby konečně přestal pronásledovat a měl kýžený klid.
Obětavá zachránkyně
Něco uvnitř vás neustále nutí zachraňovat ostatní lidi kolem sebe. Položte si otázku: „Proč to už zase dělám?“ Pokud odpovíte:
„Snažím se přece jen pomoci,“ ptejte se dál: Proč to potřebujete a dáváte nevyžádané rady?
Třeba chcete, aby se někdo cítil líp a konečně se usmál. Čeho dosáhnete, když někomu bude líp a bude se usmívat? Budete se cítit důležitěji! A proč?
Třeba vám ten dotyčný připomíná jednoho z vašich rodičů, který si vás nevšímal. Tak se rozhodnete mu pomoci, aby pak on zas pomohl vám. Tajným snem každého zachránce je, aby někdo zachránil jeho samotného.
3 kroky, jak se můžete vymanit ze svého trápení
1. Uvědomte si, jakou hrajete roli v této životní hře. Všimněte si, že v každém vztahu, ať už v rodině, v práci, nebo mezi přáteli, máte jistou roli, kterou hrajete s ostatními členy tohoto Trojúhelníku.
2. Přemýšlejte, co nejčastěji děláte. Například se snažíte zachránit muže před opilstvím. Nebo na vás právě někdo svaluje příčiny svého trápení. Anebo zrovna dáváte životní lekci mladíkovi, který nevděčně odmítl vaši upřímně míněnou pomoc. Čím přesněji si uvědomíte svou vlastní hru, tím lépe pro vás.
3. Hlavní nebezpečí Trojúhelníku spočívá v tom, že jeho účastníci si svoje role neuvědomují. Když si uvědomíte, že jste jenom hráčem, můžete vystoupit ze své určené role a přestat se pohybovat v kruhu.