Kvůli pandemii Covid-19 jsme skoro zapomněli na projevy „obyčejné“ chřipky a nachlazení. Jak se v nich správně vyznat? A jaké metody léčby vám spolehlivě pomohou být zase fit?
Ignorováním rok co rok pravidelně se vracející chřipky, kterávás může potrápit klidně i teď na začátku května, si můžete zadělat na zbytečné a nepříjemné zdravotní problémy. Poradíme vám, jak se můžete chránit a hlavně jak se úspěšně vyléčit.
Zápal plic i zánět srdce
Chřipka se od běžného nachlazení liší především velmi rychlým nástupem nemoci, který doprovází vysoká horečka, schvácenost a bolesti svalů a kloubů. U chřipky, která je virového původu, se navíc přidávají bolest hlavy, rýma nebo kašel.
Dalším rozdílem od běžného nachlazení je, že potíže spojené s chřipkou mohou trvat i několik týdnů, a to zejména v případě, kdy se snažíme onemocnění přechodit. Tím ale můžeme dokonce riskovat život.
Může dojít k vyčerpání organismu, zápalu plic a nezřídka i k zánětu srdečního svalu.
V extrémním případě může přechozená chřipka způsobit až selhání srdce nebo onemocnění velmi těžkým bakteriálním zánětem plic.

Hrozí cukrovkářům a kardiakům
Cukrovka mění hladinu cukru v krvi a výrazně oslabuje imunitu. I v případě dodržované léčby může dojít k rozkolísání koncentrace krevního cukru, a zdravotní stav nemocného se tak může zhoršit a vyžádat si i pobyt v nemocnici.
Ve srovnání se zdravými lidmi jsou na chřipkové onemocnění daleko náchylnější i kardiaci. I u nich hrozí zvýšené riziko. Jsou ohroženi na životě až 52krát více než zdraví lidé.
Tekutiny v plicích totiž ztěžují odstraňování chřipkového viru a u kardiaků i po několika týdnech od propuknutí nemoci hrozí dvakrát větší riziko infarktu. Ale prokázalo se, že očkování proti chřipce snižuje riziko těžkých, život ohrožujících komplikací.
Co zhorší průběh nemoci?
Pokud už jste s chřipkou ulehli, rozhodně byste měli poctivě doplňovat tekutiny. Díky nim se tělo viru snadněji zbaví.
Průběh zásadně a nejvíce zhoršuje přecházení nemoci, pochopitelně i kouření a pití alkoholu. Žádné léky, které by se musely vysadit nebo které by komplikovaly průběh chřipky, nejsou.
Stejně tak i potraviny. Lidé by se ale měli vyvarovat horké lázně. Lékaři radí, aby člověk s prvními příznaky okamžitě ulehl do postele a nesnažil se dále chodit do zaměstnání (děti do školy).
Takové chování nejen že napomáhá přetrvávání epidemie, ale zhoršuje průběh nemoci i délku následné rekonvalescence.

Na co pomohou antibiotika?
Chřipka je virové onemocnění, proto se nedá léčit antibiotiky. Postačí důsledná domácí léčba, která může ale často trvat i několik
týdnů. Při komplikacích je však samozřejmě nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Úměrná a včasná samoléčba stačí.
Běžně se užívají přípravky obsahující paracetamol (na bolest hlavy a vysokou teplotu), ucpané dutiny uvolňujeme spreji a na bolesti užíváme nejrůznější mentolové pastilky, které zmírňují otok sliznic i bolest. Klasickým doporučením je samozřejmě pestrá strava s vysokým obsahem vitaminu C.

ČÍM SE LIŠÍ:
Chřipka
horečka nad 39 °C
bolesti hlavy, kloubů, svalů
škrábání, až bolest v krku
dlouhodobá únava
zánět dutin
Může trvat i několik týdnů.
Nachlazení
zvýšené teploty okolo 37–38 °C
rýma
kašel
škrábání v krku
Odezní po čase samo, trvá asi sedm dnů.