Možná tam někde uvidíte, jak se pasou koně, jako ve známé lidové písničce. Především je ale Třeboňsko krajem rybníků, památek a rájem milovníků rybích pochoutek.
Starodávný, čistý kraj má všechno, kvůli čemu mají místňáci i přespolní rádi jižní Čechy.
Začneme-li „prohlídku“ v centru Třeboně na historickém Masarykově náměstí, určitě nám neunikne kašna s později přistavěným renesančním sloupem a maskarony (lvími hlavami), chrlícími vodu. O něco dál stojí pozdně barokní Mariánský sloup z roku 1780 s bohatou výzdobou.
Na jihovýchodním okraji najdete renesanční Starou radnici s věží, která skýtá pěknou vyhlídku. Staré měšťanské domy lahodí oku hlavně stinným podloubím.
Tak si můžete v některé z restaurací pod klenutými stropy dát steak z čerstvé ryby, pstruha, kapří či sumčí hranolky.
A chcete-li i bydlet opravdu stylově, pak hotel Beránek na náměstí nabízí ještě v základu gotické interiéry a ubytování romantické až na (renesanční) půdu.
Za Rožmberky a Schwarzenbergy
Východní okraj náměstí ohraničuje krásný Třeboňský zámek s ještě krásnějším parkem, který vybudovali poslední Rožmberkové a rozvinuli Schwarzenbergové.
Perlou jihočeské gotiky je klášter augustiniánů s křížovými klenbami a přilehlý kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny, kde se gotické oblůouky snoubí s bohatou barokní výzdobou, a zejména jsou tu k vidění unikátní oltářní obrazy Mistra Třeboňského.
Třeboň si jako jedno z mála měst zachovalo gotické brány, kdysi součást opevnění, takže můžeme obdivovat bránu Hradeckou, vedoucí na výhod přes Zlatou stoku, bránu Budějovickou, směřující na východ nad zámecký park, a jižní bránu Svinenskou, od níž je na dohled slavný rybník jménem Svět.
Kam vyrazit po okolí?
Zrovna rybník Svět má svoji vlastní obchozí trasu zvanou Cesta kolem světa. Zvolíme-li směr po hrázi Opatovického rybníka, ocitneme se v parku s impozantní Schwarzenberskou hrobkou, vyhlížející jako romantický zámeček. Na zpáteční cestě nás před koncem uvítá restaurace Rybářská bašta a pěkná pláž.
Na rybníku jezdí i vyhlídkový parníček. Na severu Třeboň uzavírá největší český rybník Rožmberk, a na výlet kolem něho už je lepší si půjčit bicykl, ostatně rovinatá krajina k tomu vybízí.
Velice pěkné výšlapy skýtá zalesněná krajina vodních kanálů jihovýchodně od města, tam, kam směřuje k rybníku Cep Zlatá stoka.
Tady se nemusíme bát šlápnout do pohorek a dojít třeba až k Suchdolu – vrátit se můžeme lokálkou. I tak nám k „průzkumu“ zbydou další desítky rybníků, nemluvě o požitcích místních lázní…
Příběh nejkrásnější hrobky
Schwarzenberská hrobka spadá pod blízkou obec Domanín, vybudovat ji nechal kníže Jan Adolf II. Schwarzenberg mezi lety 1874 až 1877 a po dokončení sem byli „sestěhováni“ příslušníci rodu uložení jinde.
V současnosti je v ní 26 rakví. Než stavba podle projektu architekta Fridricha von Schmidta začala, bylo nutné pod terénem vybudovat složitý odvodňovací systém.
I tak bylo nutné z důvodu vlhkého prostředí použít speciálně pálených cihel a do omítkové směsi se kvůli impregnaci přidávalo vodní sklo.
Hrobka má dvě podlaží, přičemž krypta leží pod úrovní hladiny rybníka a má zvláštní ventilaci vzduchovými kanály. Je přístupná veřejnosti. O hrobku probíhá dlouhodobý soudní spor.
Kněžna Alžběta Pezoldová žádala o vynětí z konfiskace majetku Schwarzenbergů (Lex Schwarzenberg), jež proběhla v roce 1947. Ústavní soud jí v roce 2009 vyhověl a dnes se vede dědický spor mezi ní a knížetem Karlem Schwarzenbergem.