Stačí zakašlat, kýchnout nebo se zasmát a nehoda je na světě. Drobného úniku moči si nikdo kolem vás nevšimne, ale pro vás je to zdroj nepříjemných pocitů a stresu.
Samo se to nezlepší
Inkontinence se objevuje mnohem častěji u žen, než u mužů a někdy během života se s ní potýká až 50% ženské populace. Problém vzniká obvykle v důsledku těhotenství, porodu, ale také menopauzy.
Nejčastější je inkontinence stresová, kdy větší fyzická námaha, zakašlání, nebo smích vyvolají zvýšení nitrobřišní tlak, což vede k úniku moči. O lehké inkontinenci mluvíme, pokud k úniku dochází jednou až dvakrát denně a množství nepřesáhne 100 ml za 4 hodiny.
Pokud se problém se samovolným únikem moči týká i vás, nečekejte na to, že se stav samovolně zlepší. To se nestane.
Nestyďte se a navštivte svého lékaře.
Proč se to děje? Příčinou stresového úniku moči je oslabení svalů pánevního dna. Tyto svaly se upínají na stydkou kost a jsou oporou pro vnitřní orgány jako je močový měchýř, děloha a střeva.
V důsledku těhotenství, sedavého způsobu zaměstnání nebo stárnutí může ale tato původně pevná opora ochabnout. Problém může dále zhoršit kouření, nadváha ale také chronický kašel.
Trénink se vyplatí
Svaly pánevního dna se naštěstí dají zpevnit posilováním. K dosažení výsledků je zapotřebí několika týdnů až měsíců pravidelného cvičení. Cvičit byste měli třikrát denně, po dobu alespoň pěti minut.
Před cvičením si dojděte na malou a během cvičení se soustřeďte na správné dýchání. Dýchejte do břicha, aby se zapojila bránice.
Cvičení je vhodné pro ženy a muže, ženy při nádechu zatnou svaly jakoby chtěly zastavit močení, vtáhnou pochvu a lehce stáhnou konečník. Takto se naučíte vnímat svaly, které při cvičení pracují.
Stahování svalů můžete trénovat kdykoli a kdekoli, nikdo na vás nic nepozná. Ve spojení s následujícími cviky získáte účinnou posilovací sestavu, která vám při pravidelném cvičení od nepříjemného úniku moči pomůže.
Základní sestava
Cvik 1
Stoupněte si s nohama lehce rozkročenýma, jednou rukou se opřete o opěradlo židle. S nádechem zpevněte svaly pánevního dna a vnější nohu překřižte před vnitřní.
Vydržte se zpevněným svalstvem pět až deset vteřin, s výdechem svaly povolte a vraťte se do výchozí polohy. Zopakujte desetkrát, poté vyměňte strany.
Cvik 2
Posaďte se na židli, nohy mírně rozkročené, pravá ruka v bok, dlaň levé ruky položte na podbřišek. S nádechem zpevněte svaly pánevního dna a pravou nohu položte přes levou.
Dlaní na břiše kontrolujte, zda nestahujete břišní svaly. Vydržte deset vteřin, s výdechem svaly povolte a vraťte se do výchozí polohy. Odcvičte sérii deseti cviků na každou stranu.
Cvik 3
Lehněte si na podložku, natažené nohy ve svislé poloze a překřížené v kotnících si opřete o zeď. S nádechem zpevněte svaly pánevního dna a zadeček a bedra vytáhněte deset až patnáct centimetrů nad podložku.
V horní poloze vydržte pět až deset vteřin, vraťte se zpět vydechněte a uvolněte svaly. Odcvičte sérii patnácti cviků.
Cvik 4
Stoupněte si, s nádechem zpevněte svaly pánevního dna a pomalu se předklánějte, tak hluboko, jak dokážete. V předklonu vydržte deset vteřin, s výdechem povolte svaly a narovnejte se. Odcvičte sérii patnácti cviků.