Existuje nepřeberné množství potravin, které běžně seženete v obchodech a které vás ochrání před běžným nachlazením, chřipkou i třeba zánětem průdušek. A jak nejlépe tyto potraviny konzumovat? Níže najdete i pár receptů. Prevence i lék zároveň. To jsou cibule, česnek, křen a například i slepičí vývar.
Jablkový křen
Křen obsahuje důležité živiny a rovněž působí jako antibiotikum. Dokáže ničit infekce a funguje i jako doplněk stravy při obyčejném nachlazení, angíně anebo chřipce.
Díky tomu, že rozpouští hlen usazený na sliznicích dýchacích cest, zbaví vás rychle nejen kašle, ale i rýmy. Tři lžíce najemno nastrouhaného křenu smíchejte s dvěma nastrouhanými jablky. Do směsi vymačkejte šťávu z půlky citronu a promíchejte.
Sladký cibulový sirup
Jako prevence i ničitel nachlazení, rýmy a kašle funguje cibule. Obsahuje spoustu vitaminu C a také důležitý allicin, který mnozí odborníci považují za přírodní antibiotikum. Nakrájejte tři cibule na kostičky.
Postupně je vrstvěte do zapékací misky. Každou vrstvu posypejte třtinovým cukrem. Celou mísu nechte pár hodin odstát. Cibule musí pustit šťávu. Dvakrát až třikrát denně si vezměte lžičku.
Česnečka
Jde o univerzální koření, které působí jako antibiotikum.Ochrání vás před nachlazením a vyléčí všechny lehčí formy nachlazení. Ale pozor, účinný je jen jako čerstvý! Jako sušený a mražený ztrácí své účinky. Brambory, zhruba 200 g, nakrájejte na kostičky.
Jednu mrkev, petržel, čtvrt celeru a dvě cibule pokrájejte také na drobné kousky.
V hrnci si rozehřejte sádlo a osmahněte na něm brambory, po pár minutách přidejte zeleninu a nakonec zalijte vodou. Vařte, dokud brambory a zelenina nezměknou. Mezitím si oloupejte dvanáct stroužků česneku a nakrájejte chleba na kostičky.
Pět minut před podáváním česnek do polévky rozmačkejte a přidejte petrželku. Chléb nasucho opečte a přihoďte do česnečky.
Slepičí vývar
Žádná jiná polévka není na nachlazení účinnější než poctivý slepičí vývar.Jednu menší slepici omyjte, osušte a nakrájejte na menší kousky. Vařte hodinu až hodinu a čtvrt v osolené vodě, až bude téměř měkká.
Najemno nakrájejte čtvrt celeru, dvě mrkve, jednu petržel, půlku cibule a kus pórku.
Přidejte vše do vývaru a vařte dál. Mezitím si zvlášť v osolené vodě uvařte nudle a sceďte je. Jakmile maso změkne, oberte ho, aby nezůstala v polévce žádná kost, přidejte do polévky nudle a dochuťte petrželovou natí nebo libečkem.
Rozinkové bonbony
Zejména v zimních měsících, stejně jako na jaře, potřebujete dostatek vitaminu C. Nejvíce ho najdete v citronech. Pokud ale máte raději sladší ovoce, jezte kiwi, pomeranče. Účinné je i u nás v každém ročním období dostupné kysané zelí.
Snažíte se držet štíhlou linii, ale rádi byste si zamlsali? Udělejte si citronové rozinky! Balíček rozinek spařte horkou vodou a dejte je do malé misky. Vymačkejte do nich šťávu ze dvou citronů a nechte v chladu pár hodin odležet a bobtnat. Vitamin C se naváže na hroznový cukr, čímž se znásobí účinky citrusu..