Pokud jste se rozhodli, že vyzkoušíte blahodárné účinky rakytníku řešetlákového, můžete si po celý rok v lékárně anebo v obchodech se zdravou výživou koupit výrobky, které ho obsahují. Ať už se jedná o sirupy, marmelády a nebo třeba potravinové doplňky.
Dostatek vitamínů po celý rok Pokud jste se dokonce rozhodli pro jeho pěstování, tak jistě víte, že se sice sklízí na podzim, přesto ho můžete mít k dispozici po celý rok. Kdo má rakytník na zahrádce, tak si nejspíš jeho bobulky včas zamrazil.
Rakytník je navíc vhodný i k ostatním oblíbeným způsobům konzervace. Jeho bobulky můžete sušit, nebo si z nich vyrobit chutné šťávy, marmelády a pečené čaje.
Příprava čaje není žádné umění Oranžové plody rakytníku jsou totiž doslova nabité zdraví prospěšnými látkami.
Najdete v nich velké množství vitaminů C, A, E, F, D a mnoho dalších. Navíc je bohatý na stopové prvky jako je hořčík, železo nebo bór. Nejlépe se k těmto látkám dostanete, když oranžové bobule vymačkáte v odšťavňovači.
Šťávu doslaďte ovocným nebo hroznovým cukrem, sirupem či medem a pak popíjejte. Příprava čaje z rakytníku není žádné umění. Budete potřebovat pouze jeho sušené plody, na jednu dávku zhruba 2 polévkové lžíce.
Ty nasypejte do hrnce, zalijte vodou a povařte asi 5 minut. Poté sceďte a můžete ochutnat. Čaj by se měl pít čerstvý a vlažný. Úžasná maska Na vaši pleť bude blahodárně působit rakytníková maska.
Smíchejte 2 lžíce rozmačkaných plodů, 1 lžičku rakytníkové šťávy, 2 lžíce tučného tvarohu a 1 lžičku medu.
Naneste na obličej a dekolt a po dvaceti minutách opláchněte. Z rakytníku si můžete vyrobit i vynikající džem, který pak můžete využít nejen na pečivo, ale třeba ráno k snídani do jogurtu. Stejně skvělý je také tvaroh ochucený rakytníkovým pyré.
Vitaminovou bombou je rovněž rakytníkový sirup.