Kořen křenu se sbírá obvykle z dvouletých rostlin, a to od září do listopadu anebo brzy na jaře v březnu. Pak se uchovává v chladu a vlhku, nejlépe ve sklepě zahrabaný do písku.
Pokud křen strouháte, uvolňují se z něj hořčičné silice, které způsobují jeho štiplavou chuť. Křen má antibakteriální účinky a podporuje trávení.
Významně posiluje organismus
Má také třikrát více vitaminu C než citrony. Křen selský je opravdu univerzální léčivka. Vždyť je to takové přírodní antibiotikum. Navíc skvěle posiluje organismus, a tak je vhodný při rekonvalescenci po dlouhých a závažných chorobách.
Pro své léčivé účinky mu bylinkáři přezdívají český ženšen. To v žádném případě není vůbec náhoda.
Připravte si křenový sirup
Navíc křen je známý tím, že pomáhá při revmatismu, povzbuzuje činnost trávicího systému, usnadňuje odkašlávání a pomáhá při zánětech dýchacích cest. Má rovněž mírný močopudný účinek a působí preventivně proti bakteriálním chorobám.
Také pomáhá při hojení ran a omrzlin. Když nastydnete, zkuste křen inhalovat. Nastrouhejte 2 lžíce křenu a 2 lžíce jablka. To vše přelijte 500 ml vroucí vody, nechte 5 minut odstát a pak pod ručníkem po dobu 10 minut inhalujte výpary.
Doma si také můžete vyrobit účinný křenový sirup proti nachlazení. Pro jeho přípravu budete potřebovat 1 lžíci nadrobno nastrouhaného kořene křenu, 1 lžíci nasekané cibule, 4 lžičky medu a 5 lžic vody.
Všechny uvedené přísady smíchejte a povařte po dobu 4 minut. Pak je nechte vychladnout a dobře přeceďte. Tento sirup je vynikající při nachlazení a kašli.
Užívejte ho 3× denně 1 lžíci po dobu 7 dní.
Křenové mléko na dýchací potíže
Pokud vás trápí dýchací potíže, jako je třeba astma, uvařte si křenové mléko. Jeho příprava je velice jednoduchá. Smíchejte dohromady ¼ litru rostlinného mléka, 1 lžíci najemno nastrouhaného křenu a 1 lžičku medu. Pak vařte po dobu 3 minut.
Poté přeceďte a po douškách popíjejte 1 šálek denně po dobu 14 dní. Pak si dejte 14 dní pauzu a opakujte.