Jste nadšená z nové barvy na vlasy, ale stačí jen pár umytí a lesklý sytý odstín je pryč. Při pohledu do zrcadla už vidíte nejen nevýrazné tóny, a někdy dokonce i marně maskované šediny? Víme, v čem jste nejspíš udělala chybu a co s tím.
V reklamě vypadá každá barva na vlasy vždy úžasně, je výrazná a lesklá. Co ale dělat, když vám barva nevydrží déle než pár umytí? Přinášíme vám čtyři nejčastější důvody, proč se vám to děje.
1. Špatně zvolený odstín
Chyba může být v barvě, kterou jste zvolila, což ovšem nutně neznamená, že jste použila nekvalitní barvící přípravek. Důležité je především správný postup použití podle přiloženého návodu. Zvažte i váš typ vlasů, aby na něj barva seděla.
Ne všechny barvicí produkty jsou například dost silné pro překrývání šedivých vlasů, vybírejte proto vždy ten, který je pro nabarvení šedin přímo určený.
Můžete i střídat značky. A nesledujte jen to, jak barva chytá, ale i to jak dlouho vydrž a jaký dopad má na kvalitu vašich vlasů.
2. Nebezpečné silikony
Kvalita barvy je většinou ovlivněná přítomností umělého pigmentu, který proniká do vlasů. Čím slabší je pigment, tím menší budete mít poškození vlasů. Bohužel v levných barvách je hodně pigmentu, a tím se poškozuje kvalita vlasů.
Narušení vlasů se pak „léčí“ přidanými pečujícími balzámy. Ty však vlasy obalí silnou vrstvou silikonu, který zdánlivě budí dojem, že jsou vlasy v pořádku.
Jenže vlasy „ošetřené“ve vodě nerozpustným silikonem nedokážou dýchat a přijímat živiny, budou potřebovat další vrstvy, časem podélně praskají, lámou se, třepí a mastí. A barva se z nich začne ztrácet a vymývat.
3. Časté střídání barev
Dodržujete při barvení svůj vlastní zaběhnutý postup, na který nedáte dopustit? Možná byste ho měla změnit. S každým výrobkem se totiž pracuje jinak a vy možná necháváte barvu působit buď moc krátce, nebo ji třeba nanášíte na mokré vlasy místo na suché.
Vždy postupujte dle přiloženého návodu. Nejde jen o výsledný barevný efekt, ale především o zdraví vlasů. V důsledku toho může dojít až ke spálení vlasů, jejich přesušení a poškození vlasové pokožky. Vlasy jsou nadměrně zatěžovány i pokud často střídáte barevné odstíny.
4. Barvěte suché vlasy
Pokud si před barvením pečlivě myjete hlavu, tak to je další velká chyba. Vlasy musíte barvit suché, nejlépe den či dva nemyté.
Alespoň týden před barvením nepoužívejte žádné masky ani kondicionéry, které na vlasu vytvářejí film a barva by tak k vlasům nepronikla. Nejde ovšem jenom o vlasy, ale i o pokožku hlavy. Ta je přirozeným olejovým filmem chráněna před agresivními složkami.
Po barvení myjte vlasy spíš jen vlažnou vodou a počkejte ideálně dva dny, než je umyjete šamponem.