Vždy však musíte mít na paměti, že pro sběr bylin platí určité zásady, které se vyplatí dodržovat.
Sice v letošním suchém roce nehrozí, že byste si mohli bylinky nasbírat mokré, přesto pokud někde zapršelo, raději počkejte, dokud zase neoschnou.
Dopřejte si lahodnou ostružinu
Také stále platí, že by se rostlinky neměly sbírat v ranní rose ani ukládat do igelitových sáčků. Mnohem lépe jim bude v proutěných košíčcích nebo plátěných sáčcích. Pokud tohle všechno víte, můžete se směle pustit do sběru i do sušení.
V září se sbírají hlavně listy z lesní ostružiny. Ty mají protizánětlivé účinky, a tak je můžete využít třeba k léčbě dásní, bolestí v krku nebo špatně se hojících ran.
Mateřídouška při bolestech
V průběhu září si můžete nasbírat i mateřídoušku. Ta se s oblibou používá do čajových směsí proti nachlazení. Navíc pomáhá při potížích s trávením, při svalových bolestech a bolestech v krku.
Její účinky oceníte i při léčbě zánětlivých onemocnění kůže a špatně se hojících ran.
Jeden až dva šálky mateřídouškového čaje denně vám přinesou značnou i trvalou úlevu i při žaludečních křečích.
Nezapomeňte na kopřivu
Přestože hlavní sezona kopřivy skončila, můžete stále někde najít mladé lístečky, které jsou vhodné pro sběr a následné sušení. Stále neprávem opomíjená kopřiva čistí krev, pomáhá proti dně a snižuje krevní tlak.
Rovněž účinně podporuje trávení a je vhodná při obtížích se žaludkem, játry či ledvinami.
Kostivalový kořen hojí odřeniny
Za chladnějšího počasí se můžete vydat i pro kořen kostivalu. Ten je díky alatoninu, který obsahuje, vynikajícím lékem při hojení zlomenin kostí a bolestivých odřenin kůže.
Od září do listopadu se veškerá síla rostliny soustřeďuje právě v jejím kořeni, a proto se určitě vyplatí obětovat pro jeho vykopání ze země trochu námahy. Kořen pak ihned omyjte a pokrájejte na malé kousky.
Teprve takto připravený ho můžete sušit v sušičce nebo v dobře větrané teplé místnosti.