Lípa na horečku
Je potřeba nechat své tělo pořádně vypotit. Pomůže vám k tomu lipový čaj, který si můžete připravit také z vlastnoručně nasbíraných a řádně usušených rozvitých lipových květů.
K těmto účelům je potřeba využít především lípu srdčitou či velkolistou, ostatním druhům lip se raději vyhýbejte.
Čaj je potřeba pít úplně horký a ideálně oslazený kvalitním včelím medem. Kromě podpory pocení vám lípa také utiší kašel a podpoří vykašlávání hlenů. Podobné účinky má také černý bez nebo mateřídouška. Zmíněné bylinky se mohou užívat jak samostatně, tak ve směsích.
Při nachlazení zázvor
Zaručeně spolehlivým lékem při nachlazení a chřipce je zázvor, který se těší poměrně velké oblibě.
Příjemně štiplavý oddenek s naprosto všestranným využitím může být první pomocí, ať už ve formě čaje nebo v podobě lahodných kandovaných kostiček, které můžete sehnat v každé prodejně zdravé výživě. Tím pádem zázvor zachutná i dětem.
Při kašli a bolestech v krku
Při kašli je dobré sáhnout po osvědčených léčebných prostředcích. Kromě bylinných čajů, které je potřeba pít co nejteplejší a nejlépe s medem a citronem, jsou vhodné a žádané bylinné sirupy, především z mateřídoušky nebo jitrocele.
Pokud si sirup nedokážeme vyrobit sami, vybírejme v lékárnách či bylinkářstvích kvalitní sirupy s minimálním obsahem cukru, umělých sladidel či konzervačních látek.
Nejvhodnějšími a nejoblíbenějšími bylinkami bývají převážně mateřídouška, jitrocel a černý bez, pro popíjení čaje pak prvosenka nebo divizna. Při zánětech v krku se výborně osvědčuje šalvěj. Velmi dobře odstraňuje zahlenění a odstraní každý chrapot.
Šalvějový sirup uleví hlasivkám
Přibližně 300 gramů čerstvé šalvěje nadrobno nakrájíme, dáme do 1 litru vroucí vody a 1 až 2 minuty povaříme. Potom zakryjeme a necháme 24 hodin vylouhovat. Pak scedíme a do šťávy přidáme 1 kilogram cukru, může být i o něco méně.
Směs pomalým vařením odpařujeme do konzistence sirupu. Nakonec přidáme 4 lžíce citronové šťávy a špetku skořice.
Důkladně promícháme a hotový sirup skladujeme na chladném místě, vydrží přibližně jeden rok. Užíváme v případě potřeby jednu lžičku třikrát denně.
Eukalyptus na ucpaný nos
Říká se, že léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní.Co můžete udělat, aby se vám lépe dýchalo? Nakapejte si do koupele nebo aromalampy eukalyptový olej.
Můžete ho rovněž vdechovat při klasickém inhalování nad hrncem s horkou vodou nebo si s ním potírat ucpané dutiny, zahleněné průdušky či bolavá záda.
Protáhnout dutiny pomůže také čerstvě nakrájená cibule vedle postele nemocného. Je rozhodně levnější než různé „protahovače nosů“ do zásuvky a zhruba stejně účinná. Nebojte se ji vyzkoušet.