Zázračně léčivých a zdraví prospěšných rostlin je v přírodě nejspíš bezpočet, ale dosud je všechny ještě neobjevili. To naštěstí neplatí o hlívě ústřičné.
Donedávna byla považována jen za kulinární lahůdku, ale lékařské výzkumy ukázaly, že má i nesmírně silné hojivé účinky. Její pozitivní vliv na zdraví znali už před staletími Číňané, ale v u nás se začala objevovat teprve koncem minulého století, a to jen v kuchyni.
V čem je její síla?
Hlíva ústřičná je ve skutečnosti dřevokazná houba. Parazituje na stromech, ze kterých čerpá spoustu prospěšných látek potřebných pro její vývoj a růst. Navíc obsahuje látky v takovém množství a poměru, který lidskému organismu maximálně vyhovuje.
Hlíva si bere živiny ze stromů a člověk je čerpá zase z houby. Její hojivé účinky spočívají hlavně v látkách, které mají schopnost aktivovat buňky zajišťující přirozenou imunitu organismu.
Kromě toho hlíva obsahuje celou řadu vitaminů, proteiny, steroly, některé mastné kyseliny a stopové prvky chromu, mědi, železa, jódu, sodíku, selenu a zinku.
Kromě těchto cenných látek obsahuje také vlákninu, díky které se z těla uvolňují usazené škodliviny. V Číně se podává sušená hlíva ústřičná ve formě prášku k posílení žilního systému a ke zklidnění namáhaných šlach.
Významně napomáhá také při lumbagu (lidově houser), strnulosti šlach a strnulosti končetin. Japonští vědci se soustředili na protinádorové účinky hlívy ústřičné a podařilo se jim s odvarem hlívy redukovat bujení některých nádorů.
Ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum.
Jak houba pomáhá:
zvyšovat imunitu organismu
snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi
zmírňovat chronické infekce, záněty a únavu
zmírňovat strnulost šlach a končetin
odstraňovat bradavice virového původu
regulovat peristaltiku střev
při úpravě krevního tlaku
při alergii, stresu a zátěži organismu
funkci cévního systému
zpomalovat proces stárnutí