Hřebíček se pěstuje v tropických oblastech celého světa, ale vypěstovat jej v našich podmínkách není jen tak. Kvalitní hřebíček poznáme podle světle hnědé hlavičky a tmavě hnědého těla. Po vhození do vody se mírně potápí nebo plave ve svislé poloze.
Vyschlý a vyčichlý hřebíček se pozná podle toho, že plave vodorovně. Ten raději pro léčivé účely nepoužívejte a vyhoďte ho.
Lék na bolavé zuby
Hřebíček obsahuje látky, které působí proti bolesti.
Takže pokud nás bolí zuby a lékař zrovna neordinuje, můžeme prozatím žvýkat hřebíček.Ne nadarmo je hřebíček přísadou v mnoha zubních pastách a ústních vodách.Tohle koření pomůže ale i při zánětu dásní – masírujte důkladně dásně tyčinkou namočenou v hřebíčkovém oleji .
Hřebíček také osvěžuje dech a můžete si z něj vyrobit ústní vodu. Stačí smíchat lžičku tinktury s 200 mililitry destilované vody.
Hřebíčkem si zklidníte žaludek
Čeká vás cestování a potřebujete uklidnit žaludek? Sáhněte po hřebíčku. Žaludeční nevolnosti zmírníte jeho žvýkáním. Rovněž zabere hřebíčkový čaj vypitý před cestou. Hřebíček pomáhá i při nachlazení, působí protizánětlivě a zničí choroboplodné zárodky.
Problematickou pokožku vyčistí hřebíčková lázeň. Připravte si ji z několika kapek hřebíčkového extraktu přidaných do koupele. Proti silným bolestem zabere nálev z tohoto koření vypitý nalačno.
Stačí šest rozdrcených hřebíčků nechat louhovat dvacet minut ve 200 mililitrech horké vody. Dýchací cesty, plíce, průdušky a nosní dutiny si pročistíte přidáním hřebíčkového oleje do aromalampy.Obtížný hmyz odpudíte pomerančem s hřebíčkem.
Poradí si s bolestí hlavy
Když přijde migréna, lehce si promasírujeme spánky hřebíčkovým olejem nebo si uvaříme větší hrnek zeleného čaje, v němž se louhovaly také dva hřebíčky a kousek skořice.Když nám například hučí v hlavě v důsledku třeba špatného prokrvení, je zase vhodné rozkousat třikrát až čtyřikrát denně pár hlaviček hřebíčku.
Využití v kuchyni
Přestože se u nás hřebíček nepěstuje, v české kuchyni má nezastupitelné místo.Jeho silná, aromatická vůně se line našimi domovy nejen v kombinaci se sladkým cukrovím, ale těžko si bez něj dokážeme představit i takový punč nebo svařák.
Hřebíček se používá také do nakládané zeleniny, sirupů a zavařenin.Spolu s bobkovým listem tvoří vhodnou kombinaci do marinád. Hřebíčkem bez obav dochuťte hovězí maso, omáčky, vývary či rýži. Pár zapíchnutých hřebíčků ozvláštní každou pečeni.