Na vině nepříjemného škrábání či otoku v krku nejčastěji bývá nachlazení, chřipka či angína. Jinými slovy virová nebo bakteriální infekce. Jak poznat která je která?
Viry, nebo bakterie
Jestliže se ke škrábání v krku přidává kašel, rýma, mírně zvýšená teplota, bolest hlavy a případně i svalů, nejspíš se jedná o nachlazení způsobené virem. Potíže s bolestí v krku bývají obvykle mírné a po pár dnech odezní.
Bolest při polykání a suchý pocit v krku při normální teplotě obvykle ukazuje na zánět hrtanu neboli laryngitidu, která je většinou rovněž virového původu.
Pokud je ale bolest v krku opravdu intenzivní a vystřeluje až do uší, polykání je velmi nepříjemné, máte zvětšené mandle a krční uzliny a trpíte pocitem „knedlíku v krku“, pravděpodobně se jedná o angínu či jinou streptokokovou infekci.
U těchto bakteriálních onemocnění se také často objevuje zvýšená teplota nad 38 °C a celková slabost.
Co pomáhá?
V případě příznaků angíny dlouho neotálejte s návštěvou lékaře. Ten vám zpravidla předepíše antibiotika, která brzy poskytnou úlevu. Na virová onemocnění však antibiotika bohužel nezaberou, léčba se tak dá provádět pouze tlumením příznaků.
Pro vyplavení škodlivin z těla se doporučuje hodně pít, nejlépe teplý (ne horký) čaj s citronem. Potřebný vitamín C lze doplnit šípkovým čajem, spoustu ho najdete také v ovoci, například v jablkách či pomerančích.
Výborné bakteriální účinky má zázvorový čaj. Nezapomínejte také na dostatečnou vlhkost vzduchu. Jako pomoc rovněž poslouží rozdrcený česnek, který je vynikající i pro dlouhodobé posílení imunity, stejně jako bylinka echinacea.