Už to na vás také dolehlo? Jsou tu první sluneční paprsky, a vy se cítíte úplně na padnutí? Zvolte restart a dostaňte se po zimě opět do formy.
Jarní únava je projevem dlouhých zimních dní i měsíců. Na naše tělo v ten čas působí jak chlad, tak nedostatek slunce a denního světla.
Zažíváme celkový útlum, a to fyzický i mentální, což vede ke komplexnímu oslabení organismu a únavě bez ohledu na množství spánku.
Naší fyzické kondici paradoxně nepřidávají ani prudké výkyvy teploty. Po slunečném víkendu, kdy už se naladíte na jaro, přijde opět den, kdy se teplota stáhne těsně nad nulu. Máme pro vás pár tipů, jak s takovou únavou zatočit.
Udržujte tělo v kondici
Dlouhá zima se na nás podepíše fyzicky i psychicky. Mizerná nálada, bolavé tělo, klouby či třeštící hlava? Pozorujete na sobě poruchy soustředění, nerudnost nebo náladovost? Takovým stavům se dá předcházet nebo je aspoň minimalizovat. Základem je udržovat se v dobré kondici.
Ať už jsou to procházky, plavání, sauna, nebo jiná sportovní aktivita, to vše vám pomůže překonat zimu mnohem lépe. Zdravou stravou a vitaminovými doplňky svůj stav ještě zlepšíte. V krajních případech svoje rozpoložení konzultujte i s psychologem.
Není ostudou mluvit o svých pocitech s kýmkoli, ať je to kamarádka, či psycholog.
Vyživujte tělo zevnitř
Rozhodně si právě v tento čas neodpírejte kvalitní, i když odlehčené jídlo. Pro doplnění energie hned po ránu jsou ideální např. ovesné vločky, které mají antidepresivní účinky. Navíc zvyšují bystrost a napomáhají soustředění.
Nezapomínejte na různé druhy oříšků bohatých na bílkoviny, vitaminy, minerály a železo.
Banány naopak přispívají k okysličení krve, brokolice obsahuje spoustu vlákniny, kyseliny listové, a zejména zvýšené množství vitaminu C. Toho teď potřebuje vaše tělo víc než jindy v roce.
Na místo dezertu si dopřejte ovocný koktejl, malý zeleninový salát nebo energetickou tyčinku.
Pohyb jako lék funguje
Jarní únava si nepřijde na ty, kdo pravidelně sportují. Vůbec nemusíte lámat rekordy. Můžete si nainstalovat do telefonu krokoměr a hlídat si počet zdolaných kilometrů za den. Nastavte si cíl a dodržujte ho. Sport posiluje nejen fyzickou, ale také psychickou stránku.
Pro vytvoření zdravého návyku stačí pouhý měsíc pravidelného tréninku. Tělo si navykne na přísun dopaminu a začne sport samo vyžadovat. Ne nadarmo se proto říká, že sport je jako droga.
Pohyb na čerstvém vzduchu navíc uvolní napětí, protože se nám rychleji okysličuje mozek. Imunitu lze však posílit i v sauně. Kombinací horka a chladu se zvyšuje tělesný tep, což má příznivý efekt na fyzickou kondici. Pocením se tělo navíc zbavuje nebezpečných toxinů.