Opájíte se pocitem, že když máte za sebou desítky let manželství, tak máte vyhráno, protože děti jsou dospělé a dávné spory vyřešené? Jenže největší vztahové krize přicházejí až v penzi. Jak je překonat?
Strávili jste spolu dlouhé roky, vybudovali rodinu, vychovali děti. Teď byste si měli užívat, radovat se z vnoučat a dělat všechno to, na co jste dřív neměli čas.
Víc třecích ploch
Jenže místo toho si lezete na nervy a nemůžete se ani cítit. Co se to s vámi děje? Čím víc jsou lidé spolu, tím víc třecích ploch mezi nimi pokaždé vzniká.
Když jste byli pracovně v jednom kole, zavaleni různými povinnostmi, byli jste schopni nad lecčím mávnout rukou.
Ale když jste spolu v penzi neustále doma, najednou jste nuceni konfrontovat se s partnerovými slabými stránkami. A přirozeně vás iritují mnohem víc, než tomu bylo dřív, když jste svou pozornost upínala k něčemu jinému.
Živná půda pro hádky
Jakmile skončí první tři měsíce, kdy jste v důchodu doma společně, může uvnitř vztahu vzniknout rozčarování. Když děti odrostly, ubyly vám sice různé starosti a úkoly spojené s péčí a výchovou, ale každá životní etapa má svá úskalí.
V pozdějším věku vás zase trápí zdraví a úbytek sil. A ne každý snáší stárnutí s grácií. Proto můžete častěji pociťovat podrážděnost a frustrace. A to je živná půda pro dohady a dusnou atmosféru. Musíte se znovu naučit žít společně.
Ponorková nemoc útočí
Jakmile jste oba v důchodu a sedm dní v týdnu jste jen a jen spolu, prostě si začnete lézt na nervy. Takzvaná ponorková nemoc je vyvolána stereotypem a nedostatkem rozmanitých stimulů.
Uvědomíte si, že nemáte ani stejné zájmy, ani stejná očekávání. Stereotypní dny, kdy nemáte žádné pracovní a rodinné povinnosti, kromě péče o domácnost, vás mohou psychicky ničit a potřebujete častěji dobíjet baterie a nabírat sílu.
24 hodin denně spolu!
Neshody mezi vámi se neobjevily zničehonic, jen je najednou čas si jich všímat. Pracovní povinnosti, každodenní šrumec, starost s dětmi… To vše problémy zastínilo.
Krize byla překryta různými vrstvami a nebyla vidět, jelikož jste se oba dva věnovali i jiným aktivitám, a tak nebyl čas se zaobírat tím, jak to spolu máte vy dva. A teď jste 24 hodin denně tváří v tvář všem vrtochům manžela.
Proto je důležité najít nový způsob spolužití, podle temperamentu a zájmů každého z vás. Můžete začít chodit do divadla, na procházky nebo se věnovat každý zvlášť svým vlastním koníčkům.
Nebezpečné vzduchoprázdno
Když oba přestanete chodit do práce, získáte čas, ale na druhou stranu vám možná ubudou témata hovorů. Už se spolu nemůžete rozčilovat nad vaším pitomým šéfem a partnerovou otravnou kolegyní.
Už spolu nehledáte řešení různých pracovních starostí, neoslavujete spolu povýšení nebo se neutěšujete, když se zrovna v zaměstnání nedaří. A pokud tenhle prostor nezaplníte jinými tématy, vznikne z toho nebezpečné vzduchoprázdno.
Dejte životu nový smysl
Abyste z této vztahové krize vyšla bez úhony, je zásadní mít kolem sebe nejen svou rodinu, ale také okruh přátel a provozovat dál své oblíbené aktivity a zájmy. Důležité je dát životu nový smysl.
Spíš než pasivně sledovat televizi je lepší vrhnout se do nějaké činnosti, scházet se s kamarádkami nebo si najít nové koníčky a přátele.
Zásadní je nechat si osobní prostor a nezbytný čas na přemýšlení, které vám umožní najít smysl vaší nové životní etapy a dát zároveň čas i tomu druhému.
Jen tak můžete společný důchod nejen přežít, ale naopak si ho užít a zajistit tak rovnováhu ve vaší domácnosti.
Článek je super napsaný, posílám ho rodičům. Ta radost a společný čas jsou důležité, dřív na to nebyl čas kvůli práci, ale teď v důchodu to musí být priorita. Správné focusy mění vše.
Ach jo, takhle to pak dopadne, když se s někým žije dlouho. My s přítelem si řikáme, že až budem starej, tak to bude jednoduchý, ale asi to tak nebude. Musíme si najít každej svoje hobby asi 😀
Článek je fakt super a přináší úvahy, nad kterými jsem se ještě nezamýšlela. Je důležité mít svůj prostor a zároveň dělat věci společně. Musím to říct svým rodičům!