Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje minimálně dvě a půl hodiny mírné fyzické aktivity týdně.
Vzhledem k vysokému životnímu tempu a současným opatřením, která většina zemí světa zavedla jako prevenci proti šíření Covidu, není snadné najít si čas nebo energii na pravidelný trénink.
Není proto žádným překvapením, že jsme mnohde našli údaje o tom, že až 80 % dospělých tato základní doporučení nesplňuje.
Jistě víte o fyzických výhodách cvičení, ale stejně důležitá je i psychická stránka.
Pravidelné cvičení pomáhá zlepšovat především naši náladu a spánek.
S ohledem na tyto poznatky vás následující argumenty možná přimějí k tomu, abyste začali cvičit a vrhli se do nejbližší posilovny (jakmile to podmínky dovolí) nebo do parku, kde je k dispozici základní tréninkové vybavení.
Zlepšuje špatnou náladu
Několik nedávných studií naznačuje, že ať už posilujete s činkami, nebo cvičíte aerobik, fyzická aktivita snižuje úzkost a zlepšuje celkové duševní zdraví.
Jedna studie, které se zúčastnilo 8 000 Nizozemců ve věku 16 až 65 let, zjistila, že osoby, které pravidelně cvičí, se cítí ve svém životě spokojenější a šťastnější než ti, kteří se fyzické aktivitě nevěnují.
Také Americká asociace pro psychologické vědy (APS) se domnívá, že cvičení zlepšuje náladu, a to v některých případech dokonce mnohem více, než se předpokládalo.
Statistiky ukázaly, že již po pěti minutách mírného cvičení se objevují první známky pocitu spokojenosti.
Snižuje stres
Seznam věcí, které můžete dělat za účelem snížení stresu, je dlouhý a většinu z nich lze považovat za koníčky, zatímco některé jsou prostě jen zábavou (sledování filmů, poslech hudby, hazardní hry ve většině zde uvedených kasin, nakupování…).
Nicméně cvičení je nejzdravější a nejužitečnější aktivitou ze všech způsobů odbourávání stresu. Cvičení pomáhá snižovat hladinu stresu, ale také pomáhá snadněji zvládat psychicky náročné situace.
Parafrázujeme-li Michaela Otta, profesora psychologických a mozkových věd na Bostonské univerzitě, cvičení je jakýmsi zocelením mozku, díky němuž má stres menší centrální dopad na lidský organismus.
Zvyšuje sebevědomí
Kromě lepší nálady nám pravidelné cvičení pomáhá budovat si lepší představu o vlastním těle.
Ať už je to důsledek fyzické změny těla, nebo pouze skutečnost, že jste na sebe pyšní za to, kolik jste toho odcvičili, pravidelný trénink má pozoruhodný vliv na zvyšování sebedůvěry.
Lepší spánek
Jak všichni víme, více spánku znamená více energie během dne. A právě pravidelný trénink pomáhá regulovat spánkový režim.
Nedávné studie ukázaly, že mladí lidé, kteří trénují intenzivněji několik hodin před spaním, mají mnohem lepší spánek než ti, kteří netrénují vůbec nebo cvičí jen v mírném tempu.
Ti sportovci, kteří cvičili v energičtějším rytmu, také dokáží rychleji usínat a spát klidněji.
Síla přírody: Cvičením proti všem starostem
Stres
Přírodní lék: Když vám život podráží nohy, nenechte se složit na zem, ale vstaňte a běhejte – a to venku. Pětiminutový běh vám zlepší náladu i sebevědomí. Taková reakce je přeci lepší než podlehnout dlouhodobému stresu, který vás ničí.
Recept: Vyzkoušejte toto protistresové cvičení – zahřejte se pětiminutovým během, pak 30 vteřin sprintujte a nakonec přidejte minutu chůze. Zopakujte to 12krát a budete tak klidní jako buddhista ve svém chrámu
Deprese
Přírodní lék: Pokud se ve vaší mysli stahují temná mračna, nazujte si tenisky a jděte na místo s jasnější oblohou.
Studie publikovaná v časopise American Journal of Preventive Medicine ukazuje, že pokud se budete věnovat aerobnímu cvičení a to jen třikrát týdně, snížíte příznaky deprese o 47 %.
Recept: Při cvičení kombinujte běžecký pás, veslovací trenažér a crossový trenažér a na každém nich vydržte asi 30-35 minut.
Díky těmto zařízením shodíte nejvíce kalorií a díky štíhlejšímu vzhledu se vám zlepší i nálada.
Astma
Přírodní lék: Vědci z Britské společnosti pro hrudní nemoci tvrdí, že 70 % lidí, kteří trpí astmatem, pociťovalo záchvaty, když cvičili na chladném vzduchu.
Proto je nejlepší provádět brzký ranní nebo zimní trénink v teplé tělocvičně (opět, když to koronavirus dovolí). A když už v té posilovně budete, zastavte se i na lekci jógy.
Recept: Článek publikovaný v časopise International Journal of Yoga Therapy (IJYT) zjistil, že techniky hlubokého dýchání a zadržování dechu používané při cvičení jógy zvyšují kapacitu plic. Provádějte tyto cvičení jednou nebo dvakrát týdně a šetřete svým dechem.
Nespavost
Přírodní lék: Podle výzkumu zveřejněného v časopise Journal of Sports Science and Medicine zlepšují tři posilovací tréninky týdně kvalitu spánku o 38 %. Ranní lekce vám poskytne dostatek času na odpočinek během dne, abyste večer mohli jít v klidu spát.
Recept: Pro lepší spánek provádějte následující cviky. Cvičte dvě série po 10-12 opakováních na benchpressové lavici, poté na stehenní svaly, následují cviky na ramena a bicepsy. Takové cvičení by nemělo trvat déle než 30 minut.