Stává se vám, že často špatně spíte, probouzíte se během noci a ráno se cítíte unavení?
Nemusíte hned měnit matraci, nebo dokonce celou postel. Možná postačí, když ji třeba jen kousek posunete. Poradíme vám, jak si uspořádat domov, abyste se v něm cítili příjemně.
Úklid vnitřního prostoru
Konečně jste se rozhodli, že to zkusíte? Využijete principy, které vyznávali již staří Číňané, a s elánem se pusťte do vylepšujících úprav a do rozmisťování opravných prostředků ve vašem bytě. Ovšem pozor! Vrhnout se hned do akce, by byla velká chyba.
Rozhodnete-li se upravit či zařídit svůj domov v souladu s feng-šuej, začněte nejprve úklidem celého prostoru. A nemáme tím na mysli zrovna zdolávání špíny a prachu, které pravděpodobně děláte průběžně.
Zkuste si protřídit věci, které se v domácnosti nacházejí. Aby mohla energie chi správně proudit, je potřeba z daného prostoru odstranit především věci, které již nepoužíváte – jsou staré, odložené či zbytečné.
Jak správně postupovat
Chcete-li vytvořit harmonický prostor s příznivým vlivem na váš život, měli byste absolvovat jednotlivé kroky postupně v patřičném sledu. Každý dobře zvládnutý nižší stupeň totiž tvoří účinný základ pro další a vyšší fázi provádění feng-šuej.
Tím základem je, jak jsme již zmínili, očista celého prostoru.
Ve správně uspořádaném prostředí s dobrými energetickými podmínkami je pak možné na základě schématu pa-kua pozitivně zapůsobit na některou z osobních oblastí a s využitím nápravných prostředků v ní navodit žádoucí změny.
Schéma pa-kua lze použít pro libovolný prostor, který nás obklopuje – byt, pozemek, jednotlivé místnosti, ale například i pro plochu pracovního stolu.
Všechny tyto prostory jsou jakýmsi mikrokosmem, kde se zobrazuje 9 základních životních oblastí, které představují naše vlastní životní hodnoty.
Jaká jsou pravidla bydlení podle feng-šuej?
Následující doporučení pro jednotlivé místnosti vám ukážou, jak bydlet v souladu s energiemi kolem vás.
Kuchyně je v učení jednou z nejdůležitějších místností. Je spojována se zdravím a blahobytem. Vždy by v ní měl být pořádek a čistota, jen tak je zpřístupněna pozitivním energiím. Nikdy by neměla být u vstupních dveří, ideální pozice je ve středu stavby.
Její vchod by také rozhodně neměl být umístěn naproti vchodu do ložnice ani naproti schodišti. Měla by být hodně světlá a za její optimální tvar je považován čtverec či mnohoúhelník, naopak by neměla být do půlkruhu, ani do tolik oblíbeného písmene „L“.
Ložnice je také důležitá, neboť zde obnovujeme svoji energii. Postel jako ústřední nábytek by neměla stát naproti dveřím a přístup k ní by měl být zcela volný, bez překážek. Nežádoucí je, aby její delší část byla přímo u zdi. Vedle postele by také měly být noční stolky, ovšem s mírným odstupem.
Vybavení v ložnici by mělo být ideálně ze dřeva, které je symbolem vitality. Doporučovány jsou v ložnici přírodní odstíny barev jako hnědá, zemitá, béžová, šedá a další víceméně neutrální barvy.
I když je v jiných prostorách umístění rostlin žádoucí, v ložnici by být neměly, berou totiž energii.
Obývací pokoj je místem, kde se žije, komunikuje, budují se vztahy. Člověk by se tu měl cítit pohodlně. I proto by tato místnost měla být dostatečně světlá s velkým počtem osvětlení.
Ideální orientace na jihozápad, jihovýchod nebo západ, nevhodná je pak na sever. Uklidňující náladu zde navodí například žlutá barva a zemité tóny jako hnědá, béžová a písková. Naopak byste se měli vyvarovat modré, zelené nebo červené.
Koupelna by měla být prostorná bez nepořádku a velkého množství předmětů, které brání proudění energie. Vhodné jsou matné, světlé barvy, odstíny zelené a modré a samozřejmě bílá.
Koupelna by neměla stát v blízkosti vchodových dveří ani blízko kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje. Toaleta by pak neměla být součástí koupelny. Pokud ji tak máte, zóny alespoň přepažte.
Zdraví a štěstí
Staré čínské umění uspořádání a designu poskytuje lidem již po tisíce let návody, jak zharmonizovat své okolní prostředí. Dle feng-šuej je prostor, který nás obklopuje, naší druhou kůží.
Mezi námi a místem, kde žijeme, existuje úzký vztah. Poznáme-li skryté mechanismy, kterými na nás okolí působí, můžeme začít svůj život cíleně ovlivňovat prostřednictvím změn a úprav kolem sebe.
Životní energie chi
Přestože si toho nejsme vědomi, v prostoru kolem nás proudí neviditelná energie chi a prostředí, do kterého se dostává, pozitivně vyživuje. Podle feng- -šuej přináší proud životní energie k lidem zdraví, štěstí a úspěchy.