V čase Vánoc se vždy čarovalo. Štědrý den je spojen s mnoha rituály. Můžete zjistit, kdo se vdá či ožení, kdo onemocní nebo zemře. Pojďme se na některé z nich podívat.
Čas splněných přání
V lidových zvycích byl Štědrý den magickým časem, kdy lidé věštili, jaká bude příští rok úroda nebo kdo se ožení a vdá. Křesťané si dnes na Štědrý den připomínají blížící se příchod Ježíše Krista, ale vánoční zvyky upomínají i na pohanské kořeny svátků.
Oslavy Vánoc mají původ v dobách dávno před příchodem křesťanství, v oslavách zimního slunovratu. Dnešní podoba Vánoc je relativně nová. Štědrý den je nyní spojen se zdobením stromečku, večeří, při které se jí smažený kapr, a dárky.
Ochrana proti zlým silám.
Odjakživa také fungoval starý zvyk vycinkání zla zvonkem. Mějte ho volně na stole, a kdo chce, ať si zazvoní.
Pokud se chcete zbavit špatných zvyků a vlastností, případně špatných známostí, sepište je na papír a tento symbolický seznam po půlnoci spalte v krbu, kamnech či nad svící.
Nezapomeňte mít po ruce vodu, abyste o Vánocích nevyhořeli. Naši předci při té příležitosti pořádali taneční rej kolem ohně.
Touha poznat budoucnost
Štědrý den v minulosti končíval většinou návštěvou kostela a půlnoční mší. V lidové tradici byl také dobou věštění a rituálů, které měly lidi ochránit před vším zlým. Zvyky vycházející ještě z pohanských dob přežívaly hlavně na venkově.
Kromě dodnes známého krájení jablíček či házení střevícem si třeba dívky dávaly před Vánocemi pod polštář papírky se jmény mládenců. Postupně každé ráno jeden vytáhly a jméno, které vytáhly na Štědrý den, mělo patřit jejich vyvolenému.
Co všechno se na Štědrý den nesmí
Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.
Pod talíř se dávají rybí šupinky, které si pak každý dá do své peněženky, aby zajistily dostatek financí na celý příští rok.
A také se nesmí zapomenout, že se od svátečního stolu nesmí vstávat a odcházet až do skončení večeře. Protože kdo to udělá, ten se už příštích Vánoc nedožije.
Lidové zvyky na Nový rok
O půlnoci snězte dvanáct hroznů, které jsou symbolem hojnosti a štěstí. Vylijte hrnec vody oknem, abyste odehnali nepokojné duchy. A také trochu vína, aby vás dobří duchové chránili.
O půlnoci obejděte s taškou dům třikrát, aby vaše cesty v dalším roce byly bezpečné.
Po půlnoci obejděte dům a dokola sypejte sůl. Nepustí k vám po celý rok zlé síly. Do oken pověste amulety ve tvaru kruhu, kterými neprojde nenávist a zloba. Na Nový rok nepůjčujte peníze. Finance byste pak měli rozpůjčované celý rok.
Půlnoční polibek
O půlnoci, kdy se starý rok promění v nový, je tu jedna veledůležitá věc. Koho políbíte jako prvního, tomu budou patřit po celý rok vaše city. Proto je chyba, pokud si pár na polibek nevzpomene, anebo, ještě hůř, políbí někoho, ke komu nepatří! Na Nový rok se oblékněte do nového