Když spolu partneři neumí komunikovat, začnou se v nich hromadit křivdy, nevyřčené požadavky a neprojevené lítosti, a začnou se vzdalovat. Hádky jsou pak prospěšné, neboť pročistí vzduch. Umíte to?
Na základě hádky můžete zjistit, zda vašemu partnerovi na vás stále záleží, co ho tíží a zlobí. Vzájemně si vyjasníte, co vám na sobě navzájem vadí, a dozvíte se, co trápí druhou stranu.
Občasné výměny názorů mohou také vztah okořenit a dodat mu určitý náboj. To okořenění však nesmí být plné napětí a nenávisti, které vztah ničí.

Tři zásadní fáze partnerské hádky
Partnerská hádka prochází třemi gradujícími fázemi. Nejprve přichází spouštěcí faktor, který hádku vyvolá: „Ty jsi ještě nepověsil ten obraz?“, „Zase jsem musela nákupy táhnout sama! Ty mi nikdy nepomůžeš!“
V domácnosti zavládne napětí a dusno. Hádka se už vznáší ve vzduchu. Nastává druhá fáze, kdy se snažíme obvinit partnera: „Než jsem si tě vzala, měla jsem vidět, jaký jsi sobec!“
Začíná obviňování a jeden druhému vyčítáme všechny chyby a nedokonalosti, které se týkají i vzdálené minulosti. Třetí fáze už začne zpochybňovat celý vztah: „Já se s tebou rozejdu, a budu mít klid!
Tohle nemám zapotřebí, najdu si někoho jiného! S tebou se nedá žít!“ V této fázi už se partneři mohou zraňovat a urážet, což může nakonec vést k rozchodu.
Jak se správně hádat?
Na začátku vztahu je dobré se domluvit na pravidlech hádky a výměny názorů. Vhodné je domluvit se na tom, kde se budete hádat. Lepší je hádku vyřešit v soukromí. Je dobré nehádat se v opilosti.
V podnapilém stavu je mozek ovlivněn a emoce jsou větší, než když si vyměníme názory s čistou hlavou. Dohoda, že hádku odložíme na dobu, kdy budeme mít oba čistou hlavu, je možností, jak předejít nadávkám.
Hádejte se o konkrétní věci
V případě, že se chcete pohádat, musíte vědět, co vám na druhém vadí a co chcete, aby s tím udělal. Probírejte aktuální problém. Věty typu „Nikdy neposloucháš!“, „Málo se mi věnuješ!“, „Nikdy neuklízíš!“,
„Pořád sedíš u televize!“ jsou zobecněné výrazy, které toho druhého jenom více rozčílí. Nutné je uvést konkrétní případ: „Včera jsi seděl u televize, a já jsem potřebovala odnést koš s prádlem. Mrzí mě, že jsi mi s ním nepomohl!“
Co nejdříve po kritické chvíli
Cílem není porazit druhého, ale vyřešit problém. Naslouchejte tomu, co vám partner říká. Hádka je dialog, nejedná se o monolog, je nutné tomu druhému dát prostor vyjádřit se.
Dohodněte se na tom, že jeden bude mluvit určitý čas a pak se k tomu může ten druhý vyjádřit. Především my ženy vedeme často svoje monology a muži je po chvilce zcela přestávají vnímat.
Nevytahujte staré křivdy
To, co je minulost, je už dávno pryč a je zbytečné znovu tím partnera trestat. Také používání názoru druhých lidí na svou obranu není fér. Mluvte pouze o svých pocitech a názorech.
Uvědomte si, že vztah je vždy o dvou lidech a že vše není pouze záležitost vašeho partnera. Chyby děláme všichni. Při kritice druhého přiznejte i vlastní chyby, a partner si vás bude více vážit.
Naučte se hádku ukončit smírem
Najděte společné gesto, které hádku ukončí. Nejlépe gesto, které vás může třeba rozesmát. V případě, že máte tendence partnera urážet a argumentovat urážlivými výrazy, najděte si prostor pro to, aby se vaše emoce uvolnily ještě před výměnou názorů.
Jděte se projít a pokračujte v rozhovoru až po chvíli. Nebo si zajděte do vedlejší místnosti a tam tlučte do polštářů a nadávejte si. Důležité je neponižovat partnera a nenechat do vztahu vnášet hrubé urážky.
Myslím, že hádky jsou nevyhnutelnou součástí každého vztahu, ale je dobré vědět, jak je zvládnout s úctou a respektem.
Moc zajímavé čtení. I když jsem ve vztazích nováček, přijde mi, že hádky opravdu pomáhají najít řešení.
Taky si myslím, že správná komunikace je klíč, aby se vztah posunul dál. Hlavně je důležitý naslouchat, co ten druhý říká.
Jé, super článek! Vždyt‘ je hrozně důležitý umět se správně pohádat. Aspoň se to pak nebere tak dramaticky a nikdo nemá pocit, že je v tom sám.