Žijete spolu, ale každý z vás je originál. Na řadu věcí máte odlišný názor, a tak není divu, že občas dochází k neshodám, ba bouřlivým hádkám. Víte ale, jak v nich jednat, aby za vámi nebyla jen spálená země?
Podle specialistů z řad psychologů a vztahových poradců je důležité umět spory správně ukončit. Tady jsou pravidla, jak na to.
Kdo je vítěz a kdo poražený
Smyslem hádky by měla být snaha najít řešení problému, prostě způsob, jak z toho ven. A je jedno, kdo přijde s lepším nápadem a kdo tentokrát ustoupí.
Nebojujte o to, kdo bude mít pravdu, kdo tentokrát vyhraje. S tímto přístupem totiž prohrajete oba! Jste tým, ne dva soupeři. Potřebujete do cíle dojít společně. Právě tak vypadá skutečné vztahové vítězství.
Nevyužívejte jeho oslabení
Aby hádka někam vedla, měly by být vaše síly vyrovnané. Když chcete probrat něco zásadního, měli byste mít oba jasnou mysl. Nevyužívejte oslabení partnera a proberte s ním svoje problémy, když je při síle.
Možná je nemocný nebo má trable v práci. Nejspíš byste ho v tuhle chvíli dostala tam, kam chcete, ale nebylo by to fér. Šlo by o stejně zbytečné vítězství jako porazit v běhu soupeře s vymknutým kotníkem.
Hádejte se o jednu věc
Jestli musíte něco vyřešit, netahejte do toho staré křivdy, jen se zamotáte do velkého uzlu. Takže žádné „to je jako před měsícem, to jsi taky nepřišel včas“. Spíš byste měla říct:
„Dnes jsi mě naštval, protože jsi přišel pozdě, a nestihli jsme kino.“ A když to zamotává partner? Utněte ho! „To sem vůbec netahej, to bylo. Bavíme se o tom, co je teď.“
Co vám opravdu vadí
Lidé mají tendence schovávat velké problémy za ty menší. Než tedy začnete nějaký spor, přemýšlejte, co přesně si potřebujete s partnerem vyříkat. Je běžné, že na sebe křičíte kvůli dřezu plnému nádobí, ale vlastně jde o něco úplně jiného.
Je to opravdu jeho neschopnost dát špinavé nádobí do myčky, nebo spíš fakt, že vám v domácnosti s ničím nepomůže? To je totiž zásadní rozdíl!
Má vůbec cenu to řešit?
Než se rozjede hádka, položte si otázku, jestli to má vůbec cenu a předmět vašeho sporu je opravdu tak důležitý. Zda je to věc, již musíte probrat, nebo je to podružnost, která jen naruší pohodu.
Je vážně tak zásadní, jestli pořídíte do ložnice skříň, nebo spíš dvě komody? Opravdu je třeba narušit večer hádkou kvůli nepřipevněné polici?
Bez útoků a vulgarit
Někdy bývají hádky divoké a můžou vám povolit nervy. Po letech soužití už víte, kde má protějšek slabá místa. Nevytahujte je ale v mezních situacích a neodbíhejte od tématu. Připomínat mu, když přijde opilý z hospody, otce alkoholika? To je pod vaši úroveň.
Umění přerušit hádku
I když jste sebevíc rozčilená, vyvarujte se nadávek. Když cítíte, že hádka ztrácí úroveň a šance, že bude k něčemu dobrá, jsou nulové, je lepší ji přerušit a pokusit se uklidnit.
Pokud vás začne partner urážet, nenechte se vyprovokovat a jděte se projít. Než se vrátíte, vychladne, a při troše štěstí se pak v klidu dohodnete.
Neshody patří k životu
To ale neznamená, že byste se k sobě nehodili. Pokud svoje spory umíte správně ukončit a nakonec se vždycky nějak dohodnete, váš vztah je nejspíš v pořádku. Takže je v pořádku říct nahlas, že máte na věc jiný názor.
O vážných věcech spolu mluvte, jen když máte oba čistou hlavu. Když už se ale hádáte, musíte to oba dělat férově, bez podpásovek, které hádku snadno promění v destruktivní řev bez smysluplného výsledku.
Moc se mi líbí, že článek zdůrazňuje férovost a respekt při řešení sporů. To je základ každého dobrého vztahu.
Výborný článek, užitečné rady. Soužití přináší neshody, ale je klíčové se naučit je řešit správně.
Je důležité si uvědomit, že jsme tým, a ne soupeři. Tento přístup nám může pomoci lépe zvládnout konflikty.
Fajn číst něco takovýho. S přítelem občas prožíváme bouřlivý hádky a tohle mi přišlo fakt užitečný!
Moc pěkný článek. Je pravda, že v hádkách by se nemělo bojovat o to, kdo má pravdu. Hlavní je najít řešení.