Když se děti osamostatní a odcházejí z domova, můžete se cítit docela ztracená. Jejich pokoj je prázdný, lednička naopak plná. A všude je takové divné ticho. Jak se s tím vyrovnat a zařídit si nový život?
Po odchodu dětí se vám změní život. Některé matky to uvítají s radostí a oddychnou si, ale jiné se potýkají s tíží a smutkem. Říká se tomu syndrom prázdného hnízda. Provází ho ztráta smyslu života, pocit stesku a prázdnoty a depresivní ladění.
Od obyčejného smutku ho odlišuje hlavně délka stesku, která je delší než šest týdnů. Může vás trápit narušení spánku i běžného fungování – v práci a třeba i v péči o sebe a o domácnost
Ztráta smyslu života
Být matkou je důležitou součástí vaší identity. Přes dvacet let dětem kryjete záda, staráte se o ně, jste jim oporou, a když dospějí, pomalu je připravujete na odchod do velkého světa.
Jenže když to nastane a dospělí potomci odcházejí, umí to zabolet a prázdno i ticho, které vám doma zůstane, vás může až děsit. Mění se totiž vaše role.
Jste na děti hrdá, ale zároveň pociťujete smutek a samotu, jako by vám zmizel smysl života. Jak zvládnout toto přelomové období?
Příležitost k nové životní etapě
Dlouho jste byla především máma, a teď nevíte, co dál, neboť máte pocit, že vás už nikdo nepotřebuje, a cítíte, jako by vás pořádný kus chyběl? Tyto pocity jsou zcela normální.
Je třeba přijmout novou životní etapu s otevřenou myslí, začít hledat nové výzvy, koníčky a zážitky, které vám pomohou vyplnit prázdné místo. Vraťte se k sobě samé.
Pokud žijete s partnerem, promluvte si o tom, co vše můžete dělat spolu, co vás baví a na co jste kvůli dětem neměli čas.
Řekněte si, jak vám spolu bylo, co si oba přejete a co chcete dělat dál. Pokud žijete sama, nové období můžete využít na setkávání, výlety, společné zájmy, dovolené a dámské jízdy se svými kamarádkami.
Aby vás prázdno bez dětí neničilo
Ideální je připravovat se předem a nežít jen život svých dětí. Je důležité zachovat si své koníčky a pečovat o vztah s partnerem. Jinak ve chvíli, kdy děti zmizí a vy zůstanete bez nich, musíte budovat své životní naplnění od začátku. Je dobré udělat si i přechodový rituál.
Ať už jen sama pro sebe anebo s přáteli, které pozvěte a oslavte, že něco končí, ale něco nového i začíná. To vám pomůže oddělit jednotlivé etapy života a jejich životní styly. Děti už s vámi sice nebydlí, ale žádné neštěstí se přece neděje, nikdo neumírá. Jen je třeba jít dál.
Zvažte, jak si užijete volný čas
Diskutujte s dětmi o jejich plánech na odchod a s partnerem o svých potřebách, cílech a zájmech mimo rodinu. Přemýšlejte, jak budete dál trávit svůj volný čas: Může to být skvělá příležitost pro nové zájmy a osobní rozvoj.
Mluvte o tom, co cítíte, s kamarádkami, které už prošly, nebo také procházejí stejným obdobím. Uklidní vás to a povzbudí. Udělejte si seznam věcí, které jste už dlouho chtěla podniknout, ale neměla jste na to čas, peníze nebo prostor.
Užívejte si výlety, energii a čas věnujte vlastnímu podnikání nebo se přihlaste do dobrovolnického programu, najděte si zajímavý kurz…
Dejte dětem důvěru
Děti byly zvyklé, že za ně všechno řeší rodiče, snášejí odloučení hůř. Změna je obtížná i pro ně, čeká je krok do neznáma. Aby se děti ze závislosti na rodičích přesunuly k soběstačnosti, potřebují informace. Mluvte s nimi o vizích i plánech a o tom, co obnáší vlastní bydlení.
Důležité je naučit je hospodařit s penězi a vytvářet vztahy založené na vzájemné důvěře, ale i obezřetnosti. Je dobré ukázat jim vaše postupy, jak nakupovat, prát… A děti si vyberou, co si z toho vezmou.
Odchod jim nejvíc usnadní vaše důvěra v ně, že všechno zvládnou, a to i včetně možných obtíží. Důležité je říct jim, že doma budou mít vždycky dveře otevřené, a pak jim zamávat a vy razit vstříc svým novým výzvám.
Teda, už ted‘ se bojím, až budu v tomhle. Děcka rostou jak z vody a představa, že budu sama doma bez nich… Nechci to ani přemýšlet. Článek aspoň trochu ukazuje jak na to. Musím si najít nové záliby asi.