Každý, kdo nechce přibrat, si dává si pozor na tuky a cukry a udržuje tělo v pohybu. Co když ale navzdory tomu vaše váha stále roste?
Možná i vy patříte k těm, co se diví, proč vám jde váha nahoru, když se tak snažíte! Důvodem mohou být věci, o nichž byste neřekli, že by mohly s váhou souviset.
Chudá strava
Upravená strava je alfou a omegou, jak se zbavit nechtěných kil a zastavit přibírání. Podívejte se na svůj talíř – jeho obsah nemusí být dietní jen na kalorie, ale i na potřebné živiny.
Například absence vitaminu D, železa nebo hořčíku způsobuje, že nám výrazně chybí energie. Důsledkem toho bývá, že sáhneme po sladkém, abychom rychle dobili baterky. No a nadmíra cukru znamená nadmíru tukových zásob.
Nedostatek spánku
Říká se, že únava obírá člověka o všechno možné, často i o kila. Dlouhodobě nevyspalý organismus chřadne.
A člověk bez odpočinku a v časovém presu na to může doplatit zvýšenou aktivitou ukládání tuku, případně posunutým apetitem, který si žádá jídlo zejména v noci.
Stres a deprese
Stres se odráží na stavu našeho těla i na ukládání tuků. Může za to hormon kortizol, který se ve stresové situaci vyplavuje do těla a pohání naše chutě.
Dlouhodobý a zejména pracovní stres dokáže tělu přidat množství kilogramů, stejně jako delší dobu trvající deprese, které tak často „léčíme“ jídlem.
Hormony a léky
Nejen kortizol, ale i typické ženské hormony umějí nastavit tělo na přibírání kil. Blížící se menstruace, těhotenství nebo menopauza – každá z těchto etap v životě ženy utočí i na její křivky a ukládání tuků, a ne vždy si to dokážeme ohlídat.
S tím souvisí braní silnějších léků, které nám dokážou rozhodit hormonální rovnováhu. Nepříjemně překvapit naše tělo mohou například antidepresiva. Takže pokud se vám zdá, že přibíráte a nevíte z čeho, jděte se poradit s lékařem. Skrytých důvodů může být víc a vyloučené nejsou ani nemoci.