Důvodem, proč druhá manželství často selhávají, bývá i složitý vztah s nevlastními dětmi. Je náročné skloubit dvě různé rodiny, chce to spoustu trpělivosti.
Lidé se rozcházejí, scházejí, navazují nové vztahy. Je to ovšem daleko složitější, když v tom jsou zakomponované děti či vnoučata. Tehdy daleko víc přemýšlíte, zda si do života někoho pustit. A není to snadné.
Důležité je ujasnit si, jakou roli v rodině budete zastávat. A k tomu patří vytyčení hranic. Jak moc budete zasahovat do výchovy nevlastních dětí? Co všechno jim dovolíte? Co všechno po nich budete vyžadovat? A jak přistupovat k vlastním dětem?
Stanovte si hranice
Zdrojem konfliktů bývá, když si jeden z partnerů myslí, že může zásadně změnit to, jak bude „druhé“ dítě či vnouče vychovávat. Je proto dobré si na začátku říct, jaká pravidla byste si přáli dodržovat.
Co je pro vás nepřijatelné a co zcela zásadní? Jste připravena respektovat pravidla toho druhého? Shoda na tom, jak chcete, abyste spolu fungovali, vám pomůže, abyste byli s partnerem na jedné vlně.
Nečekejte zázraky
Být náhradním rodičem znamená i pokoru nebrat si věci příliš osobně. Nemá smysl si lásku či autoritu vynucovat. Nevlastní děti totiž mohou říkat i věci, které jsou zraňující. Zkuste je přijmout s klidem.
Přes všechny obtíže může být váš vztah vřelý a přátelský. Nebude ale zadarmo. Může trvat roky, než si k nevlastním dětem najdete cestu. Zacházejte s nimi jako s kočkou. Buďte k nim laskavá a dostupná, ale nechte je, ať za vámi přijdou samy.
Tohle je super článek! Fakt mě to zaujalo, protože je těžký skloubit dvě rodiny do jedný. Ale asi hrozně záleží na komunikaci a pokuse najít společnou cestu. Jsem zvědavá, jak já bych to zvládla.
Myslím si, že článek je na velmi aktuální téma. V dnešní době je opravdu těžké skloubit rodinný život, obzvlášť když přijdou do hry nevlastní děti. Důležitá je komunikace a hranice, které si spolu stanovíme.
No jak můžu říct… Druhá manželství jsou prostě náročná, hlavně když jsou v hře děti z předchozího. Ale co, když si k sobě najdeme cestu, to musí bejt to nej. Přes to všecko, trpělivost rozhodně platí.