Pošmourno, bláto a upršené počasí. Připadá vám to k uzoufání? Nejste sama. Co je příčinou podzimních splínů? A jak proti nim co nejúčinněji bojovat?
Hodně lidí propadá s nástupem podzimu úzkostem. Na podzimní splíny si více stěžují ženy, neboť jsme mnohem emotivnější. Na vině je nedostatek slunečního svitu, na což reagují hormony serotonin a melatonin.
V důsledku toho trpíme únavou, podrážděním, apatií, a někdy i melancholií a smutkem. A to se promítá i do partnerského soužití. Nejde ale o depresi. U většiny lidí jde pouze o splín a rozladění, s kterými se dá něco dělat.
Nebuďte doma sama
Zatímco naši předkové se za podzimních večerů scházeli a vyprávěli si historky, my se v tomto období často uzavíráme do sebe a přestáváme spolu komunikovat. Tím se ale ochuzujeme o to, co je pro spojení lidí nejdůležitější.
Neutužujeme navzájem vztahy s našimi blízkými. Proto je důležité se v tomto čase setkávat s rodinou, přáteli nebo vyrazit na svižnou procházku. Při pohybu se do těla vyplavují hormony dobré nálady, které pomáhají splín zahnat.
Udělejte si pohodu
Podzim nahrává dlouhým rozhovorům, kdy šero domalovává intimní atmosféru. Proto si s partnerem řeknete často víc a upřímněji než v jiných obdobích. Čas padajícího listí vás přirozeně vede k cestě do svého nitra.
To, co vás jindy nadzvedne, nevypadá u šálku horkého čaje a s vůněmi v aromalampičce tak děsivě. Netlačte se do ničeho, zapalte svíčku a povídejte si s partnerem. Plánujte spolu třeba zimní či jarní výlety, ať se máte zase na co těšit.
Taky mám občas splín, ale furt si říkám, že je to normální. Procházky v dešti mají svoji krásu, stačí jen najít ten správný playlist.
Jo, podzim mě vždycky rozhodí, ale už jsem si zvykla, že to není konec světa. S čajem a hezkou knížkou doma je to vlastně fajn období.