Fráze, že „chytřejší ustoupí“, ničemu a nikomu mnoho nepomohou. Raději svým dětem a vnukům vysvětlete, jak mohou všechno zvládnout bez zásahu okolí.
V dětském pokoji je v jednu chvíli všechno v pořádku, ale vzápětí se ozve křik a pláč. Děti se hádají pro maličkosti nebo o to, kdo má pravdu, a tak se snažíte jejich hádky urovnat.
Jenže každé dítě je jiné a na konflikty reaguje jinak. Proto byste měla své děti a vnuky v konfliktní situaci napřed chvíli sledovat. Pokud jde o slovní přestřelky, stačí pouze vnímavě naslouchat a zjistit, zda děti dokážou svůj konflikt vyřešit samy.
Nechtějte to vyřešit za ně
Konflikty mezi dětmi se nevyřeší, pokud dospělý řekne, že to je konec hádky. Tomu je třeba se vyhnout. Protože tím potlačíte názory, přání a obavy svých dětí. Místo toho byste měla brát jejich odlišné názory vážně a pomáhat jim při sdělování toho, co je trápí.
Pokud se děti naučí o svých dohadech mluvit, naučí se mnohem víc. Třeba to, že i jim je nasloucháno, že se mohou vyjádřit a že jejich názory jsou brány vážně a mohou ovlivnit vývoj věcí příštích.
Zachovejte klid
Křičet na děti v hádce by vedlo jen k většímu stresu. Takže buďte v klidu. Je důležité, abyste se při rozhovoru s dětmi vyhýbala hodnocení jejich činů. Až se nálada uklidní, můžete se zeptat, jak chtějí situaci vyřešit.
Pokud navrhly řešení, můžete se zeptat, zda všichni aktéři konfliktu souhlasí. V ideálním případě se dohodnou. Vyžaduje to ale čas a trpělivost. Dětem to však prospěje pro nadcházející život.
Jako máma dvou dětí oceňuju rady, jak zvládnout dětské hádky. Stres a křik nic nevyřeší, lepší je nechat je diskutovat a poslouchat, co si samy vymyslí.
Ten článek je fakt skvělý! Hádky mezi dětma jsou normálka a je super, že se děti učí samy řešit problémy bez naší pomoci. Je to důležitý pro jejich budoucnost.