Jestli vám někdo tvrdí, že nikdy nelže, nevěřte mu. Čas od času zalže každý z nás, protože pravda je v danou chvíli nežádoucí. Existují malé, takzvané milosrdné lži, které nám někdy usnadňují život. Škodí nám? Nebo pomáhají?
Každý z nás má o sobě nějakou představu. Do té se stylizujeme a používáme k tomu i drobné lži, protože chceme, aby tomu uvěřili i druzí. I když o sobě rádi prohlašujeme, že říkáme pravdu, faktem je, že v něčem lžeme všichni, a to v průměru třikrát denně. To dělá asi 1095 lží za rok!
V čem lžou muži a ženy?
Většina lží je neškodná a milosrdná. Chceme se vyhnout vysvětlování, konfliktům a maskovat chyby. My ženy často lžeme o svém zevnějšku: věku, váze či velikosti. Muži si zase nadsazují svůj plat či počet sexuálních partnerek.
Tohle číslo ženy naopak snižují. Když se pak setkáme s novým mužem, chceme na něj zapůsobit. A tak nadšeně souhlasíme i s horskou túrou, i když vycházky nesnášíme.
Nechceme ublížit
Milosrdné lži šetří čas a energii. Někdy nechceme říct pravdu naplno. Třeba pochválíte kamarádce nové šaty, které se vám nelíbí, protože jí nechcete kazit radost.
Nebo když vám kamarádka po rozchodu brečí nad vínem, tak nechce slyšet, že je hloupá, když se s tím „idiotem“ zahazovala.
Jindy se vám nechce na rodinnou návštěvu, tak se vymluvíte, že máte chřipku, nebo se rozplýváte nad svetrem od manžela, a v duchu přemýšlíte, kam ho zahrabete.
Drobné okliky, aby byl klid
Zatajování nákupů a vymýšlení nízkých cen oblečení, to nám ženám jde náramně dobře. Určitě také někdy doma říkáte, že ty nové boty už máte dlouho. Zatímco u velkého lhaní se nám roztluče srdce, v tomto případě se nám tep ani nehne.
Muži nám zase tají, kolik stály nové součástky na auto, nebo tvrdí, že jdou do hospody „jen na jedno“. Takové drobné lži sice vztahu někdy prospějí, ale zato ty velké, účelové, ho můžou narušit.
Pavučina výmyslů
Do sítě malých lží se velmi snadno zamotáte i ve chvíli, když mluvíte s malými dětmi. Někdy je realita pro ně příliš složitá či nechcete, aby něco dělaly, a víte, že je drsnější vysvětlení odradí.
Znáte třeba ty povídačky o tom, že ukousané nehty protrhnou střeva nebo že za soumraku chodí Klekánice. Samy děti začínají lhát kolem tří let a v šesti už nám zalžou s přehledem i několikrát za den. Proto bychom se měli snažit lež v našich životech eliminovat.
Pravda, nebo lež?
Omluvou pro milosrdnou lež je jediný důvod: když chcete druhého chránit a neublížit mu. Proto lžeme většinou jen těm, na kterých nám záleží. Jestli lhát nechcete, raději se odmítněte k situaci vyjadřovat.
Jen nezapomeňte: neříct po zbytek života jedinou lež, to je úkol hodný vyspělého buddhistického mnicha. Takže se radši smiřme, že nám možná občas trochu naroste nos slavného Pinocchia, ale snažme se, aby z něho nebyl chobot slona.
V čem nejčastěji lžeme?
Jsem tam za pět minut
Dobře víme, že tam budeme nejdřív za půl hodiny.
Opravdu se ti to povedlo
To, co ukuchtil váš muž, je hrůza, ale snaha se cení.
Teď nemůžu, mám moc práce
Můžeme cokoli, ale teď se nám prostě nechce.
To se stalo zrovna teď
Staví vás policie a světlo u auta vám nesvítí už měsíc.