Vůně mohou vyvolávat různé emoce – od radosti a vzrušení až po uvolnění. Některé vás mohou přenést zpět do dětství nebo do výjimečných okamžiků života. Jak si aromaterapii načasovat?
Od počátku civilizace se znalost vůní stala součástí tradic lidstva, a tuto znalost nazýváme aromaterapie. Některé vonné rostliny se nosily jako součást oděvu anebo se vdechovala jejich vůně pro uzdravení těla.
Nejvzácnější rostliny byly nabízeny jako obětiny bohyním a bohům. Vůně byly užívány i v magických rituálech.

Kouř stoupající z pálícího se kadidla zvyšoval duchovní zapojení účastníků. Vůně se úzce pojí i s rituály, jako je přivolání lásky, uzdravení, uvolnění. Ty stály u vzniku vonných olejů používaných v magii.
Vonné esence můžete inhalovat, protože tak se do těla dostávají nejrychleji. Můžete pár kapek nakapat na kapesník nebo přidat do nádoby s horkou vodou a vdechovat. Nejběžnější je použít aromalampu se svíčkou a nechat provonět celý prostor.
Načasování je základ
Víte, jak v různých etapách dne působí vůně a éterické oleje na naše zdraví i pohodu?
Od 7 hodin
Citronová tráva usnadní vstávání. Na ranní povzbuzení si dejte osvěžující ranní sprchu. Do běžné dávky sprchového gelu nakapejte 2–3 kapky oleje z citronové trávy a budete nastartovaní na celý den.
Od 11 hodin
V této době to většině lidem myslí nejlépe. Když si přivoníte k rozmarýnu, mozek ještě víc roztočíte. Pro lepší soustředěnost nakapejte do aromalampy tři kapky rozmarýnového a tymiánového oleje.
Od 12 hodin
Kolem poledne si dopřejte oddech a relaxaci. Stres a nervozitu odbourá uvolňující vůně cedrového dřeva. Nejlíp uděláte, když si lahvičku oleje vložíte do kabelky a budete ji mít vždy při ruce.
Od 14 hodin
Přichází na vás odpoledne útlum? Nedivte se, vaše tělo tráví a mozek je odkrvený. Lépe než spánek vás osvěží vůně máty. Potřete si pleť za ušima kapkou mátového oleje a energie budete mít dost.
Od 17 hodin
Potřebujete vzpruhu po práci? Osvěží vás vůně citrusů, nejlépe grepu. Výborná je koupel, masáž nebo zvláčnění tělovým mlékem s grepovým olejem – prospěje pokožce a provoní vás na celý večer.
Od 19 hodin
Když vás večer chytne záchvat vlčího hlad, nakapejte si do aromalampy jablečný olej anebo se umyjte sprchovým gelem s jablečnou vůní. Vůně jablek totiž navozuje pocit sytosti a tlumí hlad.
Od 21 hodin
Lázeň s vůní růžového dřeva je výborná na uvolnění. 100 ml smetany smíchejte s třemi kapkami éterického oleje a přidejte do teplé vody ve vaně. Na lepší spánek si kápněte na polštář levandulový olej.
Rituál probuzení vnitřní síly
Každý z nás má v sobě tichou sílu, kterou stačí probudit – třeba pomocí vůní, které hladí duši. Vytvořte si klidné místo, zapalte pár svíček a připravte si aromalampu, misku s vodou a papír s tužkou. Vyberte vůni podle svého přání.
Usaďte se a nakapejte olej do aromalampy. Zavřete oči a vnímejte, jak s nádechem přichází klid a s výdechem odchází starosti.
Nastavení záměru
Napište osobní větu v přítomném čase, např. „Otevírám se radosti.“ „Posiluji svou vnitřní sílu.“ „Přijímám lásku.“ Přibližte se k vůni, vdechujte ji a v duchu opakujte své přání. Papír poté schovejte.

Radostnější den díky čichání
Vonné látky jsou důležité pro harmonizaci těla a mysli. Až 75 % emocí je ovlivněno tím, co cítíme. Představte si, že vstoupíte do místnosti a ucítíte oblíbené květiny. Ihned se vám bude lépe, uvolníte se.
To vše díky jedinečnému spojení mezi nosem a částí mozku zodpovědnou za emoce a vzpomínky.
Zkuste opojnou sílu vonných olejů
K aromaterapii se využívá účinků rostlinných olejů a vonných esencí. Každá vůně je určena k jinému použití podle toho, co vás trápí.
Anýz: Pomáhá od zánětů dýchacích cest a nadýmání
Bazalka: Zbaví vás stresu, úzkosti, napětí a bolestí hlavy
Borovice: Zklidní nachlazení, kašel, zánět průdušek
Citron: Usnadňuje dýchání, pomáhá při bolestech hlavy
Cedrové dřevo: Uvolňuje ucpaný nos a odstraňuje rýmu, zahání stres
Eukalyptus: Dezinfikuje vzduch, pomáhá při dýchacích potížích
Fenykl: Léčí opary a afty a odstraňuje nadýmání a nevolnost
Jedle: Podporuje dýchání, rozpouští hleny, pomáhá při depresích
Jasmín: Působí jako afrodiziakum a vlévá optimismus do žil
Levandule: Oblíbená vůně podporuje hojení ran a snižuje tlak
Máta: Povzbuzuje činnost žaludku a uvolňuje dýchací cesty
Meduňka: Uklidňuje stres a pomáhá při dýchacích potížích
Pomeranč: Snižuje horečku a navozuje dobrou náladu
Šalvěj: Zklidňuje kašel a dokáže navodit euforii
Tea Tree: Působí proti zánětům, plísním, léčí opary i bradavice
Tymián: Léčí rýmu, horní cesty dýchací a podporuje trávení
Zázvor: Dokáže vás zbavit nachlazení a bolestí hlavy
Hudba a vůně jdou ruku v ruce v tvorbě příjemné atmosféry. Nikdy by mě nenapadlo, že vůně rozmarýnu může pomoct soustředění, to zkusím v mé praxi!
Jsem fascinovaná rolí vůní při různých rituálech a magických účinech. Zajímá mě, jaké esence by mi pomohly oživit staré vzpomínky na dětství!
Wow, nevěděla sem, že různé vůně můžou podporovat náladu a zdraví! Určitě zkusím grep po práci, abych nebyla večer tak unavená. Super tipy!
Aromaterapie je super, dodává energii a pomáhá relaxovat. V práci se vůněmi obklopuji a fakt to funguje. Nevěděla jsem, že načasování vůní může mít takový vliv!