Schází vám slunce a potřebujete nabrat v čase plískanic sílu? Podzim nám dává zabrat a přivádí nás na chmurné myšlenky. Naučte se jim čelit stejně jako lidé před stovkami let. Jaká podzimní kouzla vám v duchu starých Keltů mohou být nápomocná?
Je na čase se smířit s tím, že sluneční síla už je pryč, a přijmout podzim. Rok má svůj přirozený běh a nostalgie k podzimu patří. V podzimním období bychom se měli obracet ke svému nitru, ke své duši.
Je to takové zastavení v čase, zkrátka ideální doba na to, abyste se mohla vyrovnat s minulostí. V běžném denním shonu má člověk tendence házet vše za hlavu, některé události je ale nutno přijmout a najít rovnováhu.
Najděte v podzimu půvab
Přichází čas na to rozloučit se s minulostí a přivítat budoucnost. A to chce chvíli zastavit se. Už staří Keltové skládali vždy na začátku barevného podzimu velké díky přírodě za všechno, co jim během uplynulé sezony přinesla. A nejlépe se děkuje skrze jídlo a hostiny.
Typická oslava podzimu dodnes zahrnuje mnoho jablečných pokrmů od koláčů přes jablka pečená až po čerstvý mošt. Pojí se i s oslavami vinobraní, tedy hodí se i čerstvý burčák nebo dobré víno.
Očistěte svou duši
Je dobré uklidit celý byt. Vymeťte pavučiny, utřete prach, umyjte podlahy. Pak přejděte na magičtější část, kdy si připravte šalvěj či větvičky asparagusu. Snítku bylin zapalte a s vonným kouřem projděte každou místností pro její očištění od negativní energie.
Nebo bylinky naložte do vody a několika kapkami postříkejte rohy každého pokoje. Zbavte se všeho, pro co už nemáte využití. Netahejte s sebou do dalšího období roku zbytečnosti.
Dopřejte si malé radosti
Nebuďte příliš o samotě a choďte mezi lidi. Těžká období vyžadují malé radosti, tak si dopřejte malý dárek, kupte si domů ozdobu, květinu, podzimní věnec, a hlavně nemějte na sebe přehnané nároky.
Na chmury podzimu dobře zabírají ořechy, citrusy, banány, čokoláda a dýně. K podzimu patří také zvěřina a pro zahřátí třeba černý čaj s brusinkovou šťávou. Pokud potřebujete povzbudit, pijte třezalkový či zázvorový čaj, guaranu, maté, nebo ženšen.
Udělejte si doma malý podzimní oltář
Postavte si v bytě malý oltářík v červených, hnědých a zlatých tónech. I barevné podzimní listí vypadá moc hezky. Použijte červené a oranžové květiny, vonné rostliny a plody, jako jsou myrha, žaludy, kaštany.
Použijte i jablka, ořechy, tykve či slámu. Hodí se i kameny, karneol či topaz, a pro duchovní rozjímání pak lapis lazuli a fialový ametyst. Vše umístěte na dobře viditelném místě, aby vám podzimní oltář pomohl přinést do domu bohatství a úspěch.
Nalaďte se na podzimní vůně
Meduňka – uvolní napětí a nervozitu, přinese zdravý spánek. Dopřejte si relax v horké vaně s vůní meduňky, a docílíte příjemného uvolnění na těle i na duchu.
Skořice – hřejivá esence povzbuzuje, prohřívá a stimuluje. Vůně skořice podporuje chuť k jídlu a působí také jako afrodiziakum.
Zázvor – dodává energii a oživuje mysl, uvolňuje napětí, pomáhá při bolestech hlavy.
Yzop – posiluje imunitní systém. Harmonizuje, zlepšuje koncentraci vnímání a myšlení. Uvolňuje napětí, úzkosti a působí i afrodiziakálně.
Podzimní rituál se svíčkou
Sedněte si v klidu večer ke stolu a postavte před sebe dvě svíčky červené barvy a jednu z nich zapalte. Zhluboka se nadechněte a vzpomínejte na vše důležité, co se stalo během léta. Snažte se vše přijmout. Poté se zadívejte do plamene a svíčku sfoukněte.
Myslete na to, že co patří minulosti, to v ní i zůstane. Pak se zadívejte na svíčku druhou a myslete na vše dobré, co by vás mohlo potkat během zbylých měsíců do konce roku . Svíčku zapalte s radostí a nadějí.
Rituál podle Keltů
Chcete se svých předků zeptat?
Podzim je čas, kdy vzpomínáme na své zemřelé. Naši předkové touto dobou komunikovali s duchy a i my cítíme v pochmurných večerech jejich blízkost.
Připravte si:
Několik kaštanů jako symbol vašeho rodokmenu, nádobu, víno nebo medovinu (pro abstinenty třeba zelený či bylinkový čaj).
Jak na to:
1. V klidu se pohodlně usaďte a vnímejte svůj dech.
2. Kolem místa, kde sedíte, si představte bílý uzavřený, ochranný kruh. Můžete ho kolem sebe také nakreslit, popřípadě udělat kolečko ze soli.
3. Před sebe položte kaštany. První představuje vás samotnou. Další dva reprezentují vaše rodiče. Ke každému z nich přidejte další dva, jako prarodiče a pak praprarodiče, dokud vám vystačí kaštany.
4. Zavřete oči a ruku dejte nad kaštany. Odříkejte prosbu k předkům: „Volám vás, moji předkové, vzdávám vám úctu a prosím, abyste mi dovolili zeptat se vás na to, co potřebuji.“
5. V mysli si vytvořte obraz mlhy a počkejte, až z ní vystoupí obrysy. Každý to vidí jinak. Někdo překračuje řeku, někdo se prodírá lesem, jiný vidí jen mlhu.
Až se vám vyjeví podoba vašich předků, máte možnost se jich na cokoli zeptat či jim za cokoli poděkovat.
6. Až dokončíte setkání, pomalu otevřete oči a kaštan, který představuje vás, si uschovejte. Naplňte nádobu připraveným nápojem, ukápněte na každý z kaštanů, které reprezentují vaše předky, a proneste: „Milí předkové, děkuji za to, že jsem mohla cítit, že jste mi nablízku.“