Vyrazili jste na cestu autem, když vám přes ni přeběhla černá kočka. Ve vaší hlavě se začnou odehrávat tragické scénáře toho, co se vám přihodí. A i když se snažíte uklidnit tím, že je to jen pověra, nepomáhá to. Je opravdu důvod se bát?
Různé země, různé pověry. Jedno mají ale společné. Lidé si je vytvářejí, protože věří, že když něco udělají, bude to mít důsledky. A je jedno, zda příznivé, či ne.
Pokud ale pověrám až příliš věříte a lpíte na dodržování rituálů, můžete mít podle lékařů poruchu osobnosti.
A to i přes to, že určité pověry na nás mohou mít i pozitivní vliv, zbavují nás totiž stresu. Psychologové dokonce tvrdí, že pověry ve společnosti vznikají a šíří se jen proto, že lidé prostě nechtějí přistoupit na nepředvídatelnost osudu a snaží se ho řídit.
Patříte mezi ně? Přinášíme vám přehled nejčastějších pověr. Kterým věříte vy?
Pravou nohou
Spousta z nás si jistě pamatuje, jak mu rodiče coby školákovi říkali: „Nezapomeň vykročit pravou nohou!“ Vstát nebo vykročit po ránu levou totiž podle pověry znamená smůlu.
Tato pověra nemá žádný konkrétní důvod, proč bychom tak měli činit, jde spíše o jakési magické kouzlo. Vycházení pravou nohou do či ze dveří patří mezi nejjednodušší praktiky, které by nám měly přinášet štěstí. Jen se různě obměňuje důvod, proč bychom tak měli konat.
Jak je to s kanály?
Už se vám stalo, že jste se před nějakým kanálem zastavili a prostě ho jen tak pro jistotu obešli? Existují lidé, kteří jsou schopni ho i třikrát obejít proti směru hodinových ručiček, jen aby neměli smůlu. Tu může podle některých pověr způsobit šlápnutí na hranatý kanál.
Tato pověra má poměrně zajímavou tradici. Původ pochází od kamenů, které vedly často přes bažiny. Po nich bylo možno přejít, pokud člověk dobře znal cestu. Po větších deštích ale nebyly již vidět.
Poslední kámen byl tedy také často poslední šancí se ještě bezpečně vrátit. Někdy byl ale na podmáčeném podloží takový krok na kámen i tím posledním. Pokud se člověk nepropadl, musel se otočit a doufat, že bude mít tolik štěstí i cestou zpět.
Nevěstu viděti…
Opět další pověra, která vychází z tradice našich předků. Ženich by podle ní neměl nevěstu vidět ve svatebních šatech dříve než ve svatební den, protože to přináší smůlu.
Pověra byla několikrát obměněna, a to například tak, že ženich by neměl nevěstu vidět dříve, než se setkají u oltáře. Zajímavé je, že totéž však neplatí o nevěstě a ženichových šatech. Nevěsta svého nastávajícího klidně vidět může. V tomto případě žádný pozdější rozvod nehrozí.
Rozbité zrcadlo
Naši pověrčiví předkové si zrcadla spojovali s různými magickými silami, které mohly jejich majitelům za určitých okolností přinést velké problémy. Tyto pověry se zachovaly dodnes a někteří lidé stále věří, že rozbité zrcadlo znamená sedm let neštěstí.
Podle průzkumů tomu věří zhruba pět procent lidí. Při zametání střepů z rozbitého zrcadla je velmi důležité, aby se v nich tvář člověka neodrážela, jinak dotyčného čeká velké neštěstí.
Černá kočka přes cestu
Tato pověra patří mezi vůbec ty nejčastější. Údajně jí věří až 14 % z nás. Černá kočka přes cestu má znamenat smůlu. A důvod? V dobách upalování čarodějnic se věřilo, že černá kočka je nepostradatelnou společnicí většiny čarodějnic.
Lidé měli z černých koček strach, protože si mysleli, že se v nich ukrývá samotný ďábel.
Jejich černá barva znamenala, že nosí jistou smrt. Pokud tedy někomu přešla černá kočka přes cestu, věřilo se, že dotyčný se setkal se samotným ďáblem a přinese mu to jisté neštěstí.
Ten den byste se měli vyhnout všem riskantním záležitostem, rozhodnutím, hazardu i jiným hrám. Zajímavé ale je, že například Britové to mají přesně naopak. Vidí-li černou kočku, bedlivě ji sledují. Jde-li k nim, čeká je úspěšný den, v opačném případě pak mají smůlu.
Smolný pátek třináctého
Velmi chorobná obava z tohoto data má dokonce svůj název. Označuje se jako paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie. Jedná se o speciální formu fobie z čísla 13. Původ má ve Velkém pátku, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus.
Při poslední večeři s ním sedělo u stolu dalších dvanáct lidí, z čehož třináctý byl Jidáš, který Krista zradil.
Židé navíc považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt“.
Zcela reálný skutek má tato pověra pak v pátku 13. října 1307. Právě v tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu.
V latinskoamerických zemích je pak smolné úterý třináctého.