V každém vztahu podstupujeme větší či menší střety. Občas to končí bolestivými duševními šrámy. Naučíme vás metodu psychologického aikida, která vám umožní řešit problémy i bez vysilujícího boje. „Ustup, abys oslabil odpor“, učí buddhisté.
Neplýtvejte energii na hádky
Nebojujte, protože v tom okamžiku se stáváte tím, proti čemu bojujete. Příliš mnoho síly vede k opačnému výsledku. Když na vás někdo křičí, je v afektu. To znamená, že jeho vědomí je odpojeno.
Chtít rozmlouvat s člověkem, jehož vědomí je mimo, je k smíchu. Je to totéž jako mluvit s někým, kdo spí. Rozhodnete- li se také křičet, je to jako byste tonoucího vzali veslem po hlavě. Tenhle se topí ve svém vzteku.
Nemusíte mu v tonutí pomáhat.
Jak zastavit nadávání?
Jak reagujeme, když je všechno špatně? Obviňujeme, nadáváme, pláčeme. Jestliže na nás někdo křičí, je pro něj zřejmě něco špatně. Ztichněte, znehybněte, nechte ho vypustit páru.
Nemusíte poslouchat, co říká. Mluví z něj jeho bolest. Jak to vydržet? V duchu chvalte sami sebe: „Jsem fakt dobrá, že i s tímhle cholerikem dokážu zůstat v klidu!“ Studenou vodu dokonale nahradí obyčejné mlčení.
Kdo chytře mlčí, ten zvítězí!
Dokud ten druhý řádí, prostě mlčte a pozorujte ho. Může být skutečně dost těžké ustoupit a mlčet, když se nám tolik chce dokázat svoji pravdu. Ale stojí to za to. Jestliže v konfliktu alespoň jeden člověk jedná moudře, uleví se všem.
Kvůli vlastnímu zdraví a klidu ve vztahu to za to rozhodně stojí!