Máte pocit, že vám drahoušek věší bulíky na nos a lže? Netušíte, zda je to jen vaše podezíravost, či pravda? Poradíme vám, jak poznáte žvanila a barona Prášila!
Odhalit lháře není jednoduché, ale s trochou cviku to zvládnete. My ženy máme mocnou zbraň a tou je silná intuice. Vycítíme to!
Změní se mu dech
Jednou z prvních věcí, kterou u lháře můžete zaregistrovat, je změna dechu. Pokud je člověk klidný a uvolněný, při nádechu a výdechu se mu pohybuje břicho.
Když ale nemluví pravdu, často se mu zvedá a klesá pouze horní část hrudníku a ramena, je jako „sešněrovaný“. Může také nafouknout tváře a při výdechu je splasknout, což dotyčnému pomáhá nabrat víc kyslíku, a zbavit se tak napětí, které vzniklo lhaním.
Sledujte pozorně jeho oči
Tento signál je na prvním místě, neboť to je první, čeho si u lháře všimnete. Jednoduše se vám při výmyslech není schopen podívat zpříma do očí a bloudí pohledem kolem vás.
Pokud jde o prolhaného člověka, který je zvyklý lhát často, může vás naopak začít hypnotizovat pohledem. Čím déle vám zírá do očí, tím větší je pravděpodobnost, že k vám není upřímný.
Snaží se vypadat co možná nejpřirozeněji, proto racionálně využívá vše, co zdůrazňuje jeho důvěryhodnost, a soustředí se právě nejvíc na oční kontakt.
Nahrne se mu krev do tváří
Všimnout si můžete i změn na pokožce. Člověk, který se snaží maskovat pravdu, vlivem stresu změní barvu v obličeji. Často mu vyrazí pot na čele, nose, tvářích nebo nad horním rtem.
Lidem se světlejší pletí se obličej začne tónovat do rumělkova, ti s tmavší pletí naopak blednou. Děje se tak důsledkem zvýšeného množství adrenalinu a změn v cévách.
Odhalit lež ale stejně není nic jednoduchého, ačkoli jsou ještě další indicie, které vám mohou napovědět. Při každé lži se totiž lháři mírně zvětšuje nos jako pohádkovému Pinocchiovi.
Vědci přišli na to, že při lhaní se nám v těle vyloučí katecholamin, látka odpovědná za zduření nosních sliznic. A díky tomu se lháři nos nepatrně zvětší a začne ho svědit. Zatímco zvětšení okem nepoznáte, svědění ano. Lháři se totiž na nose často drbou.
Časté polykání a olizování rtů
Díky zvýšenému stresu se lháři podvědomě stahují svaly kolem jícnu, a tak je nucen častěji polykat. A s tím souvisí i časté olizování rtů. Baron Prášil má prostě pocit nedostatku slin a zároveň se mu vysušuje sliznice rtů, kterou má potřebu vlhčit jazykem.
Nervózní doteky
Pokud má muž pocit, že ho podezíráte ze lži, podvědomě si začne zakrývat krk. Bezděčně tak chrání jednu z nejzranitelnějších částí těla. Svého krku se může dotýkat, škrábat si ho, ale i popotahovat límec košile nebo povolovat kravatu.
Potřebuje si tak „uvolnit páru“. Většina lhářů si také hraje s rukama. Někdo cupuje papírový kapesník, jiný ťuká prsty o stůl, okusuje si nehty nebo schovává ruce, protože se mu při lhaní mírně roztřesou.
Změna hlasu a kašel
Chlap, který se vás snaží přesvědčit o něčem, co není pravda, mění nevědomky hlas. Při lhaní mluví vyšším hlasem než normálně. Pokud vám lže, s velkou pravděpodobností u toho i nervózně pokašlává.
Snaží se tak zamaskovat nervozitu z toho, že jeho řeč je pravdě na hony vzdálená. Kašel je dobrým zastíracím manévrem, když si potřebuje ujasnit nějaké detaily a lež lépe propracovat. Získává tak čas na vymýšlení.
Když v jedné větě řekne třikrát „hm, ehm nebo oh“, nekouká z toho nic dobrého. Tohle jsou totiž učebnicové znaky signalizující lež jako věž! Podvodník si při jejich vyřčení zatím chystá argumenty, které na vás vybalí.
Hmm, tak to bych nikdy neřekla, že se dá něco takového poznat. Asi si budu muset víc všímat těch drobností, dík za tip!
Článek mě fakt zaujal. Můj ex to s těmi změnami v obličeji docela přeháněl, často jsem poznala, kdy lže, jenom díky tomu, že mu po tvářích stékaly kapičky potu.
Jo, to s dechem fakt sedí, kolikrát jsem si toho u lidí všimla a ani jsem nevěděla, že to je známka lhaní. Technologie jsou fajn, ale tahle intuice je prostě k nezaplacení.