nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Hospodyně uzdravila mého syna, i když při tom musela zabít milovaného tvora
Hospodyně uzdravila mého syna, i když při tom musela zabít milovaného tvora
Hospodyně uzdravila mého syna, i když při tom musela zabít milovaného tvora

Hospodyně uzdravila mého syna, i když při tom musela zabít milovaného tvora

Nebohá Běla vrátila mé dítě do života

Hluboko v šumavských hvozdech se nešlo dovolat pomoci. Ale hospodářka v usedlosti na samotě si přesto věděla rady. Jen musela přemoci tu bodavou bolest u srdce.

Jezdili jsme na tu šumavskou samotu od mého dětství a ani si nevybavuji ten první zážitek, kdy jsme na odlehlou usedlost zvanou Ptáčkovna přijeli poprvé. Zkrátka jsme tam s mými rodiči jezdili od nepaměti.

Jen z vyprávění vím, že rodičům tu oázu klidu poradil navštívit otcův kolega z výzkumného ústavu. “Tam si odpočineš, jako nikde.

Je to dokonalá a ztracená samota, nikde nikdo, jen ptáci, zajíci, srnci a laně…” Tátův kolega vyjmenoval prý veškerou místní faunu a otec se pro to místo nadchl ještě dřív, než jsme tam vyrazili.

Máma už se dávno smířila s tím, že dovolená s vědcem se asi nikdy nebude odbývat podle konvenčních pravidel. Tedy žádné hotely, ani kempy, natož snad pobyt někde u moře.

Táta si chtěl vyčistit hlavu v Čechách spjat s přírodou a pokud to mělo být v šumavských hvozdech, nemělo to chybu.

U Ptáčků

Zvykla jsem si tu rychle. Nejdřív jsem chvíli litovala, že tu nemám žádné kamarádky, ale místní zvířátka mi je brzy vynahradila.

Jediný zástupce fauny, na kterého otcův kolega možná záměrně zapomněl, byl kohout, který upozorňoval na skutečnost, že je na samotě svrchovaným pánem, od božího rána.

Ale i na toho jsme si zvykli, zvlášť, když jsme věděli, že od členek jeho harému máme na stole k snídani každé ráno čerstvá vejce uvařená ve skořápce na měkko.

Prázdniny mého dětství se tedy odehrávaly z velké části u Ptáčků. Když jsem později měla svou vlastní rodinu, nemohla jsem své děti o ten zážitek připravit. Můj manžel pro takový způsob trávení dovolené naopak vůbec smysl neměl.

Byl s námi u Ptáčků jen jednou a když se ráno, asi v půl desáté, probral, nebylo mrzutějšího tvora. “Vezmu sekeru a tomu strašnýmu kohoutovi useknu hlavu,” prohlásil naštvaně.

Když se dozvěděl, že paní Ptáčková má kohouta a své slepice všechny na dožití, všechny je zná jménem a nikdy žádné zvíře nezabila, jen kroutil hlavou. A tak jsme si děti rozdělovali.

Jedno léto jsem jela na Šumavu se starší Kateřinou, podruhé s mladším Jirkou, potřetí se všemi k moři.

Odříznuti od světa

No, a přišel rok, kdy to vypadalo, že budu u navždy jezdit do Ptáčkovny jen s Jirkou, schylovalo se k rozvodu. Jiřík se pokaždé moc těšil, myslím, že je celý po mém otci, který to místo tolik miloval.

Těšil se i tehdy, kdy vytoužený pobyt na krásném místě mohl skončit smutně. Bylo to třetí den po našem příjezdu, když se v noci přihnala strašná bouřka.

Přes jedinou přístupovou cestu byly hustě popadané stromy a my se ocitli na té samotě hluboko v lese zcela odříznuti od civilizace.

Za normálních okolností by to tak dramatické nebylo, protože paní Ptáčková byla i po nedávné smrti svého muže zcela soběstačná a dokázala se o sebe postarat, potravin měla dost, spoustu si jich sama vypěstovala a měla své milované slepice, které jí snášely ta vynikající vajíčka.

Lidé z vesnice, která odsud byla teď nedosažitelná o její schopnosti přežít za každých podmínek dobře věděli.

Bylo jasné, že cestu musí lesáci pročistit, ale zrovna to moc nehoří, Ptáčková je jistě v klidu. Jenomže s odcházející bouřkou na mého Jirku zaútočil nějaký bacil. Asi si ho přivezl už z Prahy.

Bakterie, nebo virus, to už se těžko zjistí a tehdy mě původ té jeho choroby tolik netrápil jako spíš otázka, jak syna rychle vykurýrovat.

S paní Ptáčkovou jsme nasadily bylinky a obklady, měla jsem jedno plato acylpirinu, který horečku trochu srazil, ale druhý den na tom byl Jirka ještě hůř. Jen hořel a blouznil. Neměli jsme žádnou možnost, jak zavolat lékaře.

Signál tu nebyl, počasí pod psa, vydat se na obtížnou cestu pro pomoc by bylo riskantní a navíc jsem musela být s Jirkou, nemohla jsem ho opustit. Byla jsem zoufalá.

Velká oběť

Seděla jsem u postele těžce oddychujícího Jiříka, držela ho za ruku a druhou jsem ždímala obklad, který jsem mu vyměňovala na čele. Vrzly dveře, potichu vstoupila stařena, snad ještě ohnutější, než obvykle, bylo vidět, že ji Jirkova nemoc trápí.

Postála u lůžka a dlouho pozorovala mé dítě. Pak se zhluboka nadechla a řekla pevně: “Tady pomůže jen Běluna!” Měla jsem otázku v očích, ale věděla jsem že otázky nemluvná paní Ptáčková moc ráda neměla.

A ostatně jsem byla zvyklá, že časem se od ní přece jen vše potřebné dozvím. Paní Ptáčková se pomalu odšourala a já jsem s bolestí na hrudi dál pozorovala svého syna, jak bojuje s neviditelným nepřítelem.

Pak jsem uslyšela zvuk, ze kterého se mi udělalo intuitivně špatně, aniž bych jeho původ byla schopna dešifrovat. Nevím, jak to hospodyně dokázala, ale slepice, která přišla tím úderem ostří sekyry o hlavu, předtím nevydala žádný zoufalý výkřik.

Přesto byl zvuk sekery oddělující hlavu od těla Běluny, mrazivý. Výstavní kvočna paní Ptáčkové právě položila život za život mého syna.

Dostal sílu

Paní Ptáčková, zkušená šumavská obyvatelka a příležitostná bylinkářka, se nemýlila. Slepičí vývar ze zdravé a silné nosnice probudí k životu každého. Podá-li se nemocnému člověku, dodá mu všechny nezbytné látky a spoustu energie, která nemoc přemůže.

Organismus dítěte má navíc obrovskou schopnost regenerace. Stačí ho jen nastartovat. Slepičí vývar s česnekem voněl celou chalupou a na Jirkovi bylo vidět, jak s každým douškem nabírá sílu.

Už za tři hodiny na tom byl líp. Pak se začal potit, nestačily jsme měnit prostěradla a pyžama, ale Jirka dostával barvu a začal s námi mluvit a ráno už se na mě mile usmíval. Dopíjel poslední hrníček vývaru a řekl: “Mami, to je dobrota.

Já už chci vstávat.” Vyhrkly mi slzy do očí, objala jsem ho a za chvíli měl kabátek od pyžama zase celý mokrý, ale byl v tom nevinně.

Lesník na scénu

“Kde je hospodářka?” rozrazily se pozdě odpoledne dveře do pokoje a dovnitř nakoukla vousatá hlava místního lesníka. Když mě viděl ubrečenou, zbledl i pod tím hustým porostem. Rychle jsem se usmála: “Je někde tady, všechno je v pořádku.” Oddechl si viditelně.

“Já vidím na špalku čerstvou krev, to tady nebejvá k vidění, tak mě to vyděsilo.

Jdu sem přes tu spoušť na cestě celej boží den v tej slotě, povídám si, co tam ty ženský s tím klukem chudákem, co si tam teďko počnou, jestli se jim tam něco přihodí, tak jsou v prďousích, to si říkám!” Lesník byl na rozdíl od paní Ptáčkové chlapík bodrý až rozverný.

Hluboko do noci jsme se s ním pak smáli, jak hlavně paní Ptáčkové pomáhal zaplašit smutek ze ztráty její milované výstavní kvočny.

Na Bělunu jsme si daly i my po dvou sklenicích místní pálenky, ale samozřejmě “od cesty” se podíval do láhve hlavně lesák Vávra. Unaveného jsme ho pak uložily na lavici v kuchyni, něco zamumlal a za chvíli chrápal až se třásla chalupa.

To už jsem na paní Ptáčkové viděla, že je s odchodem slípky smířená. “Hlavně, že to pomohlo, holka. Ale já vím, co je třeba. Jen mýmu Josefovi, tomu už holt nepomohlo nic. Byl to starej dědek. Já už taky brzy zaklepu bačkorama, ale odsud mě nikdo nedostane. Jen nohama napřed.”

Kohout mlčel

Poslouchala jsem povídání paní Ptáčkové, paní Běty, která mi, jak byla zvyklá, pořád říkala holčičko, a zjistila jsem ten večer, že ačkoliv sem jezdím celý život, nic o té obyvatelce samoty vlastně nevím.

Alespoň ne to podstatné, její příběh. Slyšela jsem ságu o nenarozených dětech a zemřelých dětech, o manželovi který nebyl tak dobrosrdečný jako pan Ptáček, o těžkém ale krásném životě na Šumavě.

K ránu jsem pak vedle svého syna usnula a spala tak tvrdě, jako nikdy. Nevím, jestli tenkrát kohout zakokrhal. Myslím, že držel pietu.

Eva (55), Praha

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
sdílejte článek
Předchozí článek
Další článek
Související články
Moje profese a můj citový život byly vystaveny těžké zkoušce. Ve svých třiatřiceti letech jsem si uvědomila jednu nepříjemnou věc: až moc času jsem doposud věnovala své profesi a své kariéře. Na lásku nezůstal skoro žádný. Moje dosavadní samota, která mi zatím z důvodu kariéry nevadila, na mě dolehla s plnou silou. Ano, byla jsem […]
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné. […]
Stalo se to před lety na Velikonoce. Po naší zahradě najednou hopsal ušák. Nikomu to zvíře nechybělo, tak zůstalo u nás. Stalo se to před pár lety, když jsme měli na Velikonoce malou vnučku Lucinku u nás doma. Dcera byla tehdy podruhé těhotná a procházela rizikovým těhotenstvím. Zeť byl zavalený prací, a tak jsme si vnučku vzali na několik […]
Ten každodenní stereotyp mě ubíjel. Vaření, praní, uspávání dětí! Toužila jsem po dobrodružství. Potřebovala jsem změnu. Bylo to silnější, než já… Už jsem to nemohla vydržet! Přitom jsem se tolik těšila, až se vdám, budu se starat o manžela a o děti. Byl to můj sen od dětství. Díky své velké lásce k dětem jsem se stala vychovatelkou v mateřské […]
reklama
Partnerské vztahy
Nezapomínáte se náhodou líbat?
Většina dvojic se spolu v krizi přestane líbat ještě dřív, než spolu přestanou spát. Polibky jsou mocné a mohou rozhodnout o budoucnosti vašeho vztahu. I neurologové radí: Líbejte se! Při líbání zapojujeme hned několik smyslů najednou. Souhra hmatu, čichu a chuti vysílá do mozku informaci, jestli o muže stojíme a jestli ho chceme na začátku vztahu, ale třeba i po dvaceti letech! Z vědeckého hlediska jde o významný […]
Jak poznáte, že vám chce frnknout?
Pokud se muž náhle chová jinak než dřív, buďte na pozoru! Je možné, že chystá útěk z vašeho domova i náruče. Co by vás mohlo varovat? Mezi hlavní příznaky, které vedou k rozvodu, patří například to, když spolu začnete trávit čím dál méně času. Žijete vedle sebe, ale už dávno se na sebe netěšíte a máte pocit nenaplněného života. A tak pán […]
Kdo z vás doma vládne?
Chcete mít vztah, který bude fungovat dlouho a šťastně? Se správným přístupem a správnou ženskou taktikou může být i „komandování“ zábavné a účinné. Občasný výbuch je součástí každého vztahu. To, že se občas pohádáte, ještě neznamená, že je vše ztraceno! Každé partnerské soužití má období klidu i čas disharmonie, kdy létají talíře a tříská se dveřmi. Hádky jsou často dobrou […]
Musela jsem Heleně říct pravdu
Opravdu jsem přála kamarádce novou lásku. Jenže když jsem zjistila, koho si vlastně vzala a že se řítí do maléru, zasáhla jsem. Plést se cizím lidem do života nikdy není dobré a tím jsem se řídila celý svůj život. Jenže když se jednalo o mou nejlepší kamarádku Helenu, udělala jsem výjimku. Byla jsem totiž na sto procent […]
Cestování
Jarní Egypt: Pohodová dovolená pod horkým africkým sluncem
Zima byla dlouhá a teď je na čase vyrazit si za teplem. Třeba právě do Egypta, kde si dopřejete obrovský relax i mnoho zážitků. Egypt je jednou z nejpopulárnějších destinací pro turisty z celého světa. Nabízí nejen krásné pláže a luxusní letoviska u Rudého moře, ale také fascinující historické památky starověké civilizace. Hurghada Hurghada je […]
Naše nejkrásnější poutní místa
Projdete se jarní přírodou, pokocháte se historií a uděláte něco pro svou duši. V blízkosti poutních míst bývají navíc léčivé studánky, kde si můžete nabrat vodu. Studánka Ivanka Ve středních Čechách objevíte mnoho významných poutních míst. Tím nejslavnějším je jistě Svatá Hora u Příbrami, která byla označována za duchovní srdce Čech. Váže se k ní zajímavá událost, kdy v období […]
Hrady a zámky otevírají v Česku své brány
S příchodem jara se každoročně otevírají brány našich hradů a zámků, které patří mezi architektonické skvosty celé střední Evropy. Navštivte spolu s námi ty nejkrásnější z nich a vydejte se do dob dávno minulých. Zámek Hluboká nad Vltavou – Jižní Čechy Patří mezi naše vůbec nejnavštěvovanější památkové objekty. Podle zubatého cimbuří tuto pohádkově působící stavbu 15 km od Českých Budějovic pozná už z dálky […]
Zamilujte se do Vietnamu
I když stále trochu pokulhává v turistice za Thajskem, zájem o krásy Vietnamu stoupá. Jeho pohádková zátoka Ha Long patří mezi sedm přírodních divů světa. Je to země, která je nám poměrně blízká, ačkolv je to vzdálený Orient. Bude to jistě i tím, že se v naší zemi mnoho obyvatel Vietnamu usídlilo a jejich domov i kultura nás zajímají. Největším městem Vietnamu […]
Krása a zdraví
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem. […]
Dech svěží jako jarní rosa
Zuby jsou vizitkou každé z nás. Co dělat, když bělostně září, ale z úst se přesto line nepříjemný zápach? Podle průzkumů až dvě třetiny lidí v České republice zaznamenávají ve svém okolí nevábný dech. Existuje řada přípravků, které vám s tímto problémem pomohou. Je však velký rozdíl, zda máte potíže se zápachem z úst, nebo se špatným dechem. Druhou komplikaci […]
Pozvěte své vlasy do lázní
Celou zimu se schovávaly pod čepicemi a klobouky, jsou suché,  poškozené, roztřepené, bez lesku a potřebují oživit. Řeč je o vlasech, které už se po dlouhé zimě nemohly dočkat jara. Střih a úprava Prvním krokem, ať chcete, či nechcete, je zastřižení. Minimálně konečky vlasů by se měly nechat po zimě profesionálně odstranit. Jarní střih je totiž základním předpokladem pro správný a zdravý […]
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést […]
Magický svět
Co na vás prozradí oblíbená barva?
Pocit při pohledu na určitou barvu může ukazovat na to, jak vaše duše reaguje na její vibrace. Každá barva má svou vlastní energii, která nás přitahuje. Co o vás vypovídá ta vaše nejoblíbenější? Barvy mají velký vliv na naši psychiku. Zvlášť ženy jsou na barevné podněty citlivé a vybírají si  barvy podle svého aktuálního emocionálního stavu. […]
Jaká jste podle květin?
Každá z nás máme svou oblíbenou květinu, ale věděla jste, že právě ona může prozradit spoustu tajemství o vaší povaze? Vyberte si květinu, kterou máte nejraději, a zjistěte, jaká jste! Květiny jsou jako ženy. Mají různé barvy a vůně, každá žena je jedinečná a má svou vlastní krásu a energii. Kromě toho, že květiny skvěle vypadají, přitahují nás […]
Kávová sedlina varovala před tragédií
Na dně ranní kávy se mi objevil zvláštní obrazec. Vypadal jako lebka. Hned mě napadlo, že je to varování osudu. Zdálo se, že to bude den jako každý jiný. Ráno jsem vyskočila z postele a pobíhala po bytě jako vždycky. Automaticky jsem si uvařila kávičku, kterou jsem si postavila na kuchyňský stůl. A když jsem vypravila děti do […]
Přece se nebudete bát černé kočky. Kde se vzaly pověry?
Různé pověry se ve společnosti tradují už po celá staletí. Víte ale, kde mají své kořeny a proč vůbec vznikly? Vraťte se s námi do historie a posviťte si na kočky i rozbitá zrcadla. Ačkoli by se mohlo zdát, že lidstvo žije v racionální době, některé pověry jsou stále živé. Například nošení šťastných talismanů a vyhýbání se číslu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz