Mnoho lidí si myslí, že dospělý člověk se dá převychovat podle jejich představ, a to tím, že jej budou kritizovat a upozorňovat na nedostatky!
Když jste za všechno pořád jen kritizována, snadno ztrácíte motivaci. Většinou se tak chovají lidé s malým sebevědomím, kteří se řídí heslem: Když někoho ponížíš, ocitneš se výš. Je to ovšem ubohý a nefunkční způsob jednání.
Pochvala místo kritiky
Dospělý člověk se dokáže přizpůsobit přáním druhého jen dobrovolně. A musí k tomu mít pozitivní motivaci, třeba kvůli klidnému a pohodovému soužití. Nesmí ho to však ponižovat a vyvolávat v něm negativní pocity.
Potřebu odměny a kladného přijetí máte v sobě zakořeněnou už od narození. Ve škole jsou vám odměnou za dobrou práci jedničky a radost rodičů. V zaměstnání zase peníze a respekt, případně i závist kolegů.
Ve vztazích to bývá uznání, ocenění a projevy obdivu. Pro uspokojení této potřeby jste určitě ochotna udělat hodně.
Když jste však za všechno partnerem setrvale jen kritizována, urážena, ba ponižována a nikdy neslyšíte ocenění své snahy, často ztrácíte motivaci a zaujmete obrannou pozici. Zprvu se snažíte vyhovět, protože toužíte po ocenění. Jenže když nepřichází, přistoupíte na boj.
Snaha věci měnit
Tím se však situace jenom zhoršuje. Pak vám nezbývá než ze vztahu odejít či rezignovat, protože ať se budete snažit více, či méně, výsledek zůstane stejný.
V těchto případech je lepší přestat se chtít druhému zavděčit a vložit energii raději do něčeho jiného, co vám udělá radost. Protože nemůžete dělat víc, než zvládnete. Usilovat o dokonalost je hloupost. Život by měl být zajímavý, ale ne nudně dokonalý.