1. Přijměte, že je dospělý
Smiřte se s tím, že váš dávno dospělý potomek je samostatná bytost, která vás už tolik nepotřebuje. Neustále za něj všechno vyřizovat, je stejné, jako byste ho ještě v pěti letech vozila v kočárku.
Soužití dospělých dětí s rodiči jejich osamostatnění neprospívá. Životní styl rodičů a dítěte je jiný, každý má jinou představu o chodu domácnosti. Mladý dospělý je zvyklý být v podřízenější roli a může v ní zbytečně setrvávat dlouhé roky.
Je třeba ho respektovat jako dospělého a nechat mu jeho nezávislost. Přijmout to jako součást vývoje.
2.Nebuďte za stíhačku
Vyrovnáte se špatně se změnami a novými situacemi? Strach z neznámého vás může nutit zůstávat v roli pečující matky, která potřebuje mít dítě pod kontrolou, i v době, kdybyste ho měla dávno pustit do světa.
Nemělo by to překročit určitou mez. Pokud ho každý den bombardujete neustálými otázkami, váš dospělý potomek ztratí na hovor s vámi náladu. Nechte synka, ať si svůj život zařizuje podle sebe a sám.
Je dobré si uvědomit, že dítě samo ví nejlépe, kam chce jet na dovolenou, jaké si koupí auto, nábytek a co bude dělat o víkendu.
3.Nechte ho žít jeho sny
Často se stává, že rodiče chtějí, aby děti žily jejich nenaplněné sny, pokračovaly v rodinné tradici nebo se měly lépe, než se měli oni. Ale to, že jste jim dala život, neznamená, že jim jako dospělým můžete život lajnovat.
Je jasné, že si děláte starosti, když se váš potomek žene do průšvihu nebo nechce změnit něco, co mu ubližuje. Ale bohužel s tím nic neuděláte. Změnu musí chtít udělat on. Pokud na něj budete tlačit, váš vzájemný vztah akorát narušíte.
4. Mama hotel se opouští těžko
Aby se váš mamánek osamostatnil, musí zjistit, že už mu nejste plně k dispozici. Opakem jsou matky, které vytváří dojem, že se bez synka neobejdou ani na chvíli.
Potřebují pořád s něčím pomoci, promluvit si, a tím ho vlastně nutí do toho, aby byl neustále v jejich dosahu.
Nelíbí se vám jeho přítelkyně? To se nedá nic dělat, vybral si ji a bude s ní žít on, ne vy! I když můžete mít ty nejlepší úmysly, přílišné angažování do jeho života nepřináší nic dobrého.
Až váš synek opustí domácí „mama hotel“, aspoň využijete volný čas zase pro sebe a své koníčky.
5.Pošlete Honzu do světa
Pokud se vám podaří konečně synka vyslat do jeho vlastního života, tak, jako dřív posílaly mámy líného Honzu z pece do světa s ranečkem buchet, nechte ho volně dýchat.
Nevolejte mu každý den a nestarejte se, jestli už měl dnes teplé jídlo, jak udržuje domácnost nebo jestli nemá děravé ponožky. Také mu neustále nepředhazujte, jak se těšíte na vnoučátka, a že by už konečně do toho měl praštit.
Respektujete jeho, i třeba svérázný styl života, který si vás synek vybral a podpořte ho v jeho samostatnosti. Nechte ho, aby si v životě našel svou vlastní cestu a štěstí si vybojoval.
6.Vy jste luk a on je šíp
Váš milý Honza už se konečně nepovaluje doma „za pecí“ a vyrazil do světa.
Sláva! Teď je řada na vás. Vytvořte a najděte nové způsoby komunikace a nové hranice vztahu, které umožňují, abyste se vy i váš syn cítili dobře.
Vztah matky a syna nesmí být ani příliš těsný, ale zároveň musí stále poskytovat dostatek příležitostí ke kontaktu a občasným nenuceným návštěvám.
Uvědomte si, že jste skvěle splnila svůj životní úkol, provedla synka dětstvím, pubertou a dalšími dlouhými roky jeho dospělého života. Vy jste luk a on je šíp. Dovolte mu vyletět tam, kam potřebuje. Jistě vám bude na stará kolena vděčný.
.
.