Letos jsme mnoho návštěv, kvůli vládním opatřením, do kadeřnictví bohužel nestihli. To ale neznamená, že musíme jen přihlížet tomu, jak naše vlasy ztrácejí barvu. S trochou šikovnosti si je totiž můžeme nabarvit sami.
Někdy se ale stane, že výsledek není podle vašich představ, kde se mohla stát chyba?
V reklamě vypadá každá barva na vlasy vždy úžasně, je výrazná a lesklá. Co ale dělat, když vám barva nevydrží déle než pár umytí? Přinášíme vám devět nejčastějších důvodů, proč se vám to děje.
Nevhodně zvolený odstín
Chyba může být v barvě, kterou jste si vybrala, což neznamená, že byste použila zrovna nekvalitní barvu, ale důležité je ji správně používat a zvážit i typ vašich vlasů, aby vám barva seděla.
Ne všechny barvicí produkty jsou například dost silné pro překrývání šedivých vlasů, vybírejte proto vždy ten, který je pro nabarvení šedin přímo určený. Můžete klidně i střídat značky.
Když vám nesedne jedna, možná vám budete vyhovovat jiná. A nesledujte jen to, jak barva chytá, ale i jak dlouho vydrží, jak působí i jaký dopad má na kvalitu vašich vlasů.
Nebezpečné silikony
Kvalita barvy je většinou ovlivněná přítomností umělého pigmentu, který se dostává do vlasů. Čím menší je pigment, tím menší budete mít poškození vlasů. Bohužel v levných barvách je hodně pigmentu, čímž se poškozuje kvalita vašich vlasů.
Velké poškození vlasů se poté dohání přídavnými pytlíčky pečujících balzámů. Ty však mají za úkol vlasy obalit nánosem silikonu, který zdánlivě budí dojem, že vlasy jsou zcela v pořádku.
Jenže se silikonem nerozpustným ve vodě vlas nedokáže přijímat živiny, stane se závislým na dalším obalování, a tak časem podélně praská, láme se, třepí a mastí. Tím pádem vám barva ani nemůže vydržet.
Chyba v postupu
Máte při barvení svůj klasický postup, na který nedáte dopustit? Možná byste ho měla přehodnotit. S každým výrobkem se totiž pracuje jinak a vy možná necháváte barvu působit moc krátce nebo ji třeba nanášíte na mokré vlasy místo na suché.
Vždy postupujte podle návodu. Navíc nejde jen o výsledný barevný efekt vlasů, ale i o zdraví. V důsledku toho pak může dojít dokonce až ke spálení vlasů, jejich dehydrataci a poškození vlasové pokožky. Vlasy jsou však nadměrně zatěžovány i v případě, že střídáte barevné odstíny.
Barvení mytých vlasů
Pokud si před barvením pečlivě myjete hlavu, tak to je další velká chyba.
Hřívu barvěte nejlépe den či dva nemytou, alespoň týden před barvením nepoužívejte žádné masky ani kondicionéry, které na vlasu vytvářejí film a barva by se tak díky tomu k vlasům nedostala.
Nejenže tak odstín lépe chytne, ale jde i o pokožku hlavy. Ta je přirozeným olejovým filmem chráněna před agresivními složkami. Po barvení myjte vlasy spíš jen vlažnou vodou a poté vydržte ideálně dva dny, než je umyjete šamponem.
Používání škodlivých látek
Nezapomínejte také sledovat etikety vlasové kosmetiky.
Barveným vlasům svědčí především pečující oleje, vyživující keratin nebo proteiny.
Naopak se důsledně vyhýbejte sulfátům, které se chovají velmi agresivně. Vlasy vysušují, podporují vymývání keratinu a látek, které nejsou pro vlasy přirozené, což je právě i aplikovaná barva.