Některá místa v Česku jsou prosycena pozitivní energií, kde naberete sílu. Existují ale i záhadná místa spojovaná s neštěstím a tragédiemi, kde pobyt nepřináší žádné příjemné pocity. Vypravte se s námi do magických míst.
Tajemná místa s energií, která je nám příjemná, nás vybízejí k tomu, abychom poseděli, strávili nějaký čas a vnímali své okolí. Tajemná místa s pozitivní energií posilují tělo i ducha, můžeme se tu harmonizovat, nebo dokonce léčit.
Náboj a energii místům dávají historické události, které jsou v místě otištěny, geologická struktura podloží, energie stromů, kamenů či přítomnost duchovních bytostí.
Hora Blaník
Nápadné kopce mívaly pro naše předky vždy mystický význam. Posvátné hory byly uctívány a na kopcích se odehrávaly důležité události v životě starých kmenů. Jednou z nejznámějších je hora Blaník.
V této hoře podle pověstí spí bájné vojsko, které se probudí a povstane, až bude českému národu nejhůř. Samotný název hory Blaník je zřejmě keltského původu.
Kamenné řady v Kounově
Desítky kamenných řad, sestávající z více než 2500 kamenů, se nachází v lesích a loukách poblíž obce Kounov.
Proč je právě zde dávní obyvatelé v pozoruhodných řadách umístili, není dodnes zcela jisté, mohlo jít o rozparcelování polí, pozemků či o vytyčení závodních tras.
Jedním z možných vysvětlení je i to, že jde o jakýsi pravěký kalendář nebo místo předurčené k magickým rituálům.
Pohanské balvany v Jizerských horách
Nacházejí se ve Frýdlantské pahorkatině, u obce Višňová, nad údolím řeky Smědé u česko-polské hranice. Na nejvyšších kamenech se nacházejí kotlovité prohlubně, které byly obětním místem. Tyto balvany jsou spojovány s čerty, slety čarodějnic či rejem skřítků.
Lidé kdysi dokonce kameny roztloukali, aby je zbavili čar a skoncovali s temnými silami.
Chaberský menhir a Kamenný muž
Slovo menhir pochází z keltštiny a znamená velký kámen. Keltové mu přisuzovali magickou moc, balvany prý léčily choroby a ukazovaly budoucnost. Asi nejznámějším menhirem v Čechách je „Kamenný muž“, stojící nedaleko Klobúk.
V Praze 8 – Chabrech stojí i jediný uznávaný menhir na území Prahy, „Kamenný slouha“, lidově se mu říká také prubířský kámen.
Měsíční kámen u Javorníku
Kameny mají svoji moc a je na nás, zda ji dokážeme využít. Na rozhraní Plzeňského a Jihočeského kraje, v blízkosti obce Javorník, se nacházejí 3 menhiry. Nejznámější je Měsíční kámen.
Už při vstupu do lesa, v němž je menhir, působí zvláštní atmosféra. Měsíční kámen má obdélníkový tvar. Jeho západní strana vyzařuje posilující sílu, jižní strana ale probouzí agresivitu.
Hora Říp
Nachází se v dolním Polabí a je opředena mnoha bájemi. Hora je z čediče s vysokým obsahem železa, vzhledem k magnetismu je zcela zbytečné u Řípu používat kompas.
Na úpatí mytické hory vyvěrají tři prameny, z nichž východní je považován za léčivý. Podle pověsti sem přišel praotec Čech a rozhodl se zde usadit. Říp odráží stav našeho národa, je místem magického propojení síly.
Venušiny misky v Rychlebských horách
Skalní prohlubně připomínající obrovské misky se nacházejí na vrcholu kopce Smolný v Rychlebských horách. Největší z mís má kruhový půdorys o průměru 1,5 metru! Váže se k nim pověst o tajuplném trpasličím národu, kterému se říká Venušin lid.
Za svitu měsíce tato laskavá stvoření ve Venušiných miskách tančí a zbloudilcům pomáhají najít cestu.
Býčí skála na jižní Moravě
Nachází se ve střední části Moravského krasu, v dolní části Křtinského údolí. Kdysi se tu odehrávaly rituální vraždy, spojené s lidskými oběťmi. Mrtvé velmože na jejich poslední pouť doprovázeli sloužící i mnohé ženy.
Useknuté ruce žen se našly na kamenném oltáři a jiným dívkám byly uťaty i hlavy. V rozlehlém jeskynním systému jsou prý dodnes slyšet výkřiky.
Jeskyně na Pálavě
Turold je jeskyně, která se nachází jen nedaleko od mikulovského amfiteátru. Jedná se o jednu z nejstarších chráněných oblastí na Pálavě. O místu se traduje, že kdo tam zašel, živý již nevyšel.
Buď se ztratil úplně, nebo byl nalezen mrtvý mezi skalami. Vypráví se, že zde bydlela čarodějnice a její pomocníci – netopýři. Toto místo stimuluje a ponouká lidskou fantazii.
Petrovy Kameny v Jeseníkách
Stojí na dohled od Pradědu, nejvyšší hory Jeseníků. Jejich jméno je odvozeno od kováře Petra, jenž zabil nenáviděného tyrana Bélu.
Musel se pak ve skalách skrývat a zachránil ho až duch těchto hor – Praděd, jenž mu věnoval kladivo, kterým Petr dobýval železnou rudu a hloubil šachty. Na Petrových kamenech se prý také slétaly čarodějnice k oslavám sabatu.
Pohanské ďůry pod horou Radhošť
Hora Radhošť je spojována s uctíváním pohanského boha oblohy, ohňů a světel hvězd Radegasta. Tato hora je protkána hustou sítí podzemních chodeb a „ďůr“, které prý ukrývají Radegastovu svatyni a cenné poklady, jaké svět neviděl.
To vedlo mnoho nebožáků k tomu, aby se je vydali hledat, jen s provazem a svíčkou, do hlubin země. Zpět se ale už nevrátili.
Pekelný hrad Houska
Obranný systém je postaven tak, jako by hrad chránil něco, co se nesmí dostat ven. Podle legendy byl hrad zbudován na skále, v níž vedla průrva do pekla. Brána pekel se jednoho dne otevřela puknutím skály a začali tu řádit démoni a ďáblové.
Otvor, který se jevil jako bezedný, se podařilo zasypat až po třech letech a nad místem praskliny byla pro jistotu postavena kaple jako „zátka pekel“.