Skutečně láska na první pohled existuje a může z ní vzniknout trvalý vztah? Nebo je to jen výmysl nevyléčitelných romantiků? A co tohle citové šílenství vlastně způsobuje? Může za to jen chemie?
Nebo naše ego?
Bez lásky na první pohled by se spisovatelé neobešli. V románech to vždy probíhá asi takhle:
Jdete po ulici, pláži, nebo sedíte v restauraci a najednou se objeví on s velkým O. Vaše pohledy se setkají a v tu chvíli víte, že jste si souzeni a že s ním strávíte zbytek života.
On to má samozřejmě úplně stejně. Jakmile se spolu začnete bavit, vaše osobnosti, duše a osudy do sebe ihned zapadnou…
Tak stop! Je tohle vůbec možné?
Do jaké míry jde jen o romanticky výmysl? Ze sta žen má zkušenost s láskou na první pohled, která přerostla ve vztah, pět žen. Je to hodně nebo málo?
Právě láska na první pohled prý proběhla například mezi Carlou Bruni a bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Bývalá topmodelka řekla, že stačil jediný pohled a pocítila vášeň, jakou nikdy předtím nezažila. Po devíti týdnech se brali.
Láska za 0,2 sekundy
K tomu, abyste pocítili lásku na první pohled, stačí pouhých 0,2 sekundy očního kontaktu.
Během této doby dojde k dramatickému vzestupu hladiny dopaminu, oxytocinu, adrenalinu, vasopressinu a dalším chemickým procesům v mozku. Výsledkem toho je pocit euforie, který známe pod jménem láska.
Podílí se na ní dvanáct oblastí mozku a z hlediska chemického složení je podobná pocitům po požití kokainu.
Je to jako užití kokainu
Větší pravděpodobnost zažít lásku na první pohled, máte v mladším věku. Pocit, že se na někoho podíváte a víte, že je ten pravý, má vysvětlení. Podle vědců je láska na první pohled vlastně bleskové vyhodnocení fyzických rysů.
Podvědomě tak zhodnotíme, kdo je s námi geneticky kompatibilní. Muži se na první pohled zamilovávají častěji než ženy. Je to kvůli jejich větší vnímavosti k vizuálním podnětům..