Emoční inteligence je schopnost zvládat vlastní emoce a vcítit se do emocí ostatních. Je vrozená a v průběhu života ji buď navyšujeme nebo naopak poškozujeme a snižujeme.
Na rozdíl od IQ nám EI pomáhá v běžných životních situacích, lidé s vyšší EI snáze komunikují, navazují vztahy, dokážou mít své city pod kontrolou a jsou schopni lépe zvládat stresové situace. Co z vás dělá emočně inteligentní osobu? Jak ji v sobě rozvíjet a podporovat.
– Otevřete se vůči zkušenostem. To znamená, že dokážete dobře vnímat své zážitky. A budete také schopni přijímat realitu, jaká je. Včetně všech emocí, které to vyvolá. Právě tato otevřenost vůči emocím je životně důležitá pro váš další celkový rozvoj.
– Žijte tady a teď. Předpokladem pro tento způsob života je, že přijmete minulost a přestanete zbytečně přemítat nad věcmi, které se staly a nelze je změnit. Stejně tak nebudete klást příliš velký důraz a očekávání na neznámou budoucnost. Podstatné je, co se odehrává právě teď.
– Důvěřujte si. Znamená to dělat vždy s důvěrou to, co vnímáte v tu chvíli jako správné. Být v tom počínání přirozený. Věřit, že vás vaše emočně inteligentní instinkty povedou správným směrem.
– Správně nakládejte se svobodou. Svobodni se cítíte, když máte možnost volby. Pak je ale také třeba přebrat veškerou odpovědnost za svou volbu.
– Zůstaňte v centru dění. To znamená, že budete aktivní a kreativní. Zkuste nějakou tvůrčí či studijní nebo manuální činnost. Navazujte kontakty s novými lidmi, věnujte se rodině a přátelům.