Ne já, to ty za všechno můžeš! Je to tvoje vina! Jestli takhle nějak reagujete pokaždé, když vám chce partner něco říct, zaděláváte si na pěkný malér. Poradíme vám, jak můžete lépe najít společnou řeč.
Když spolu dva lidi tráví hodně času, začnou velmi často automaticky používat stejná slova, mimiku a podobná slovní spojení. Usnadňuje to totiž jejich komunikaci a často stačí jedno slovo, a rozumí si, aniž by museli něco složitě vysvětlovat.
Pokud cítíte mezery ve vaší komunikaci, zkuste svůj způsob mluvy přizpůsobit více té jeho. Samozřejmě tak, abyste to pořád byla vy a necítila se u toho špatně.
Pamatujte si, co vám říká
Zkuste si pamatovat jeho historky z dětství či jeho vyprávění o práci nebo kamarádech. Mnohem snadněji na něj potom uděláte dojem, až to budete potřebovat.
Uvidíte, jak bude šťastný, až mu někdy uděláte přesně ten guláš, jaký mu v dětství dělávala maminka, protože jste si zapamatovala, jak to měl rád. Tyto malé detaily vás budou držet ve spojení. Zajistí, abyste byli naladěni na stejné vlně.

Dostaňte ho humorem
Každý pár má svůj styl humoru, kterému často rozumí jen oni dva. Použijte ho tedy v té správné chvíli a tím správným způsobem. To neznamená, že byste ze sebe měla za každou cenu dělat komika.
Prostě jen tak směrem k partnerovi občas prohoďte něco veselého, co ho rozesměje. Uvidíte, jak tento styl komunikace snadno zmírní napjatou domácí atmosféru. Vaše společné vtipkování přispívá k udržení souznění mezi vámi, a tak si je udržujte.
Používejte raději krátké věty
V komunikaci s mužem rozhodně nemáte přestat přemýšlet a hrát si na hloupou. To vůbec ne. Jen s ním prostě nemluvte v příliš složitých souvětích. To je totiž nejčastější chyba, kterou dělají i ty nejinteligentnější ženy pod sluncem.
Hlavou se jim honí tolik myšlenek, ale když je vysloví, chlapi jsou v množství jejich slov a emocí naprosto ztraceni. Je pak logické, že nepochopí souvislosti ženského uvažování ani to, co mu vlastně chcete říct.
Neseďte jako vosková figurína
Pokud nasloucháte partnerovi, ale jen v tichosti na něj hledíte, připomínáte tak trochu voskovou figurínu, a muž může mít pocit, že ho nevnímáte. Můžete to změnit a vyjádřit svůj zájem a podporu třeba jen občasným pokyvováním hlavou.
Nebo aspoň vyslovením slůvek „Aha, no jasně“. Jedině tak bude muž přesvědčen, že vnímáte, co vám říká. V neposlední řadě můžete přejít i k drobnému fyzickému kontaktu.
Stačí něžné pohlazení po tváři, chvilkové podržení za ruku či objetí. V překladu to znamená: „Záleží mi na tom, jak se cítíš. Chci to s tebou vyřešit a zároveň ti poskytuji dostatek prostoru, aby ses cítil v pohodě.“
Slyšet je jiné než poslouchat
Při hádkách si většinou všímáte nejvíc toho, jak moc na vás partner zvýšil hlas, jestli použil ostrá, či dokonce sprostá slova v afektu, ale význam jeho slov vám může unikat.
Zkuste se nenenechat pohltit emocemi, při komunikaci s ním se víc soustředit a poslouchat, co vám muž chce doopravdy říci. Co když vám, sice nešťastnou formou, ale přesto co nejupřímněji, chce sdělit něco důležitého?
Vnímejte dobře, co vám říká
Říká se tomu aktivní naslouchání. Možná i vy sama nebo prostřednictvím nějaké scény z filmu už víte, jak vypadá terapeutická hodina s psychologem. Sedí naproti klientovi, dívá se na něj a dává mu plně najevo, že ho vnímá a je tady pro něj a pro jeho trápení.
Třeba i tím, že chytře opakuje to, co slyší: „Aha, takže vy jste si v té trapné situaci připadal naprosto hloupě. To chápu.“ Zkuste se tímto stylem nechat inspirovat. Přece jen s ním chcete ještě dlouho žít ve spokojeném vztahu, nebo snad ne?
Je neuvěřitelné, jak moc může humor ovlivnit atmosféru doma. Opravdu se vyplatí si z občasného napětí udělat legraci.
Jo, s chlapama je to kolikrát těžký, ale stačí fakt maličkosti a jsou šťastní jak blechy. Za mě to funguje!
Myslím, že klíčem je přesně ta vzájemná naladěnost a autentičnost. Nemá cenu se měnit, jen najít společnou řeč.
Článek mi přijde hodně užitečný, zvlášť když člověk tráví s partnerem tolik času. Je důležité si uvědomit, jak malá gesta a porozumění mohou udělat velký rozdíl!