Cítíte, že vás situace strhne k výbuchu vzteku, a máte pocit, že nad sebou ztrácíte kontrolu? Nenechte se unést emocemi, ale naučte se, jak je mít pod kontrolou.
Zkuste se na své emoce podívat jinak. Hněv, frustrace, smutek, všechny tyto emoce mají svůj důvod. Tyto pocity vám neříkají, že jste špatná, ale že prožíváte něco, co vám vadí.
Místo toho, abyste své pocity potlačovala nebo ignorovala, zkuste je přijmout. Prozkoumejte, co vám konkrétní emoce sděluje.
Možná zjistíte, že se za ní skrývá nějaký dávný nevyřešený problém nebo touha po něčem, co vám velmi chybí. Když přijmete emoci, která vás ovládla, získáte sílu vyrovnat se se situací, která ji zrodila, a vyhnout se zbytečným konfliktům.

Kde začíná problém?
Představte si situaci, kdy vám partner něco ošklivého řekne. V první chvíli se naštvete, ale pak se zamyslíte: Možná byl ve stresu kvůli práci a to ho ovlivnilo. Tento pohled vám pomůže se uklidnit.
Místo abyste se nechala unést první reakcí, pokuste se na situaci podívat z širší perspektivy. Pokud však některé emoce potlačujete, může to vést k tomu, že se ve vás vše nahromadí a nakonec vybuchnete.
A tehdy začíná skutečný problém, kdy zbytečně ignorujete své pocity, místo abyste si je s veškerou upřímností přiznala.
Zkuste to jinak
Potlačování emocí nikdy nevede k životní pohodě. Možná máte pocit, že tím chráníte vztah nebo situaci, ale pravý opak je pravdou. Lidé, kteří své pocity dokážou přehodnotit, mají vyšší sebeúctu, lepší vztahy a více vnitřního klidu.
Naopak ti, kdo se snaží své emoce potlačit, se cítí vyčerpaní a nespokojení. Uvědomte si, že když se cítíte špatně, není to vaše vina. Je to signál, že je potřeba něco změnit. Přehodnocení je klíčem k tomu, abyste našla způsob, jak reagovat jinak.
Přijměte to, co vám vadí
Emoce nelze ovládat jen silou vůle. Když se je pokusíte potlačit, nikdy nezmizí. Místo toho se ukryjí hluboko uvnitř a mohou vás vyčerpávat. Když je však přijmete a dovolíte si je prozkoumat, začne se to ve vás měnit.
Přijetí negativních emocí vám umožní uvolnit napětí a lépe se vyrovnat s tím, co vás trápí. Tento proces vám pomůže vyčistit mysl i zlepšit vztahy s ostatními.
Pokud přestanete emoce ignorovat, vztah s druhými se může vyvinout ve zdravější a otevřenější podobu.
Naštvaná a zklamaná?
Pokud cítíte vztek nebo zklamání, nesnažte se jim bránit. Přijměte je, buďte k nim vstřícná. Nehodnoťte je jako „špatné“ pocity, jen je vnímejte a přijměte je. Není to nic špatného. Pokud budete své emoce potlačovat, nikdy se jich nezbavíte.
Zkuste si říct: „Cítím se naštvaná“ nebo: „Jsem zklamaná.“ Tímto způsobem se k emocím budete chovat s respektem a otevřeností. Postupem času se emoce změní, a vy se budete cítit klidnější.
Když se vztekáte – dýchejte!
Zkuste to příště, když budete v těžké situaci. Když se ve vás rozbouří vlna vzteku, soustřeďte se na svůj dech. Dýchejte pomalu, hluboce, soustředěně. Tato technika vám pomůže uklidnit tělo i mysl.
Je vědecky ověřeno, že pomalé dýchání uvolňuje napětí a navozuje pocit klidu. Možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale tělo a mysl jsou neoddělitelně propojené. Naučte se využívat svůj dech k tomu, abyste získala zpět rovnováhu.
Sledujte svoji proměnu
Zkuste se zamyslet, kde v těle cítíte emoce. Možná to je tlak v žaludku nebo sevření v krku. Když se soustředíte na tuto část, zjistíte, jak emoce ovlivňují vaše tělo, a začnete si uvědomovat, jaké myšlenky a pocity s tím souvisejí.
Nenechte se jimi pohltit. Vraťte se zpět k pozorování dechu, a brzy se budete cítit lépe. Naučit se pracovat s emocemi si žádá čas. S jeho postupem ale zjistíte, že umíte zachovat klid i uprostřed bouře.
Jo, chápu. Lépe se zamyslet, proč se cítím, jak se cítím, než se nechat unést. Možná to je jako u architektury, kde musíte pořádně naplánovat, než začnete stavět.
Zaujala mě myšlenka, že emoce nejsou špatné, ale spíše nám poskytují cenné informace. To mi připomíná umělecký výraz – i ten často vychází z hluboké emotivní reaktivity.
Jsem ráda, že článek zdůrazňuje důležitost přijetí emocí. Vždyť emoce nás mohou naučit hodně o našich potřebách a přáních, stejně jako při vaření, kde se také musíme naučit vnímat chutě a potřeby surovin.